Chladový šok – ako mu predchádzať

Chladový šok – ako mu predchádzať

Dbajte na opatrnosť pri skákaní do studenej vody

Obloha je modrá, slnko svieti a stúpajúca horúčava robí skok do studenej vody obzvlášť vábnym. Ale pozor! Chladový šok stále veľa ľudí podceňuje. Najmä pri srdcových alebo cievnych ochoreniach môže byť studená voda rýchlo životu nebezpečná.

Čo sa stane s Vaším telom, keď skočíte do studenej vody?

Nebezpečná vec na skoku do studenej vody je kombinácia dvoch prirodzených reflexov tela. Čím väčší je rozdiel medzi teplotou tela a vody, tým nebezpečnejšia je reakcia tela, ktoré reaguje ochranným postojom. Keď sa ponoríte, spustí sa potápačský reflex, čo spôsobí spomalenie pulzu a srdcového tepu a zastavenie dýchania. Ako reakcia na teplotu vody sa spustí druhý reflex, pretože chlad vám zároveň zrýchli tep. V dôsledku toho je srdce zmätené, úplne sa zastaví a smrť môže nastať do dvoch minút.

Pokožka sa navyše ochladzuje tak rýchlo, že telo mimovoľne lapá po vzduchu. Táto nedobrovoľná zmena spúšťa stres a paniku aj u dobrých plavcov. Ak je voda vo veľkom množstve vdýchnutá do pľúc, vedie táto reakcia k smrti utopením.

Ako sa vyhnúť chladovému šoku?

Nielen plavci, ale aj vyznávači vodných športov a vodáci sa musia pripraviť na nízke teploty vody. Záchranné vesty chránia, pretože hlava zostáva nad vodou a potápačský reflex sa nespustí. Na kondíciu sú dôležité aj striedavé teplé sprchy.

Je tiež dôležité pomaly si zvykať na studenú vodu. Môžete to urobiť nasledovne:

  • Pred plávaním si dajte studenú sprchu.
  • Pred ponorením namočte ruky, paže a trup studenou vodou.
  • Choďte do vody veľmi pomaly.

To umožňuje telu zvyknúť si a prispôsobiť sa teplote vody.