Je keto diéta skutočne zdravá?

Je keto diéta skutočne zdravá?

Ketogénnej diéte sa v posledných rokoch dostalo veľa pozornosti. Spočíva v tom, že s sa vo veľkej miere vybýba konzumácii sacharidov a namiesto nich sa konzumujú potraviny s vysokým obsahom bielkovín a tukov. V posledných rokoch sa táto forma výživy stala extrémnym trendom a ak veríte reklamným posolstvám, dokáže zázraky. Sú však všetky pozitívne veci, ktoré sa pripisujú ketogénnej diéte, skutočne pravdivé? Pozrime sa bližšie na vedecké štúdie.

História

Výskum ketogénnej diéty je tu už niekoľko desaťročí, najstarší sa datuje do 20. rokov minulého storočia. V roku 1921 urobil americký lekár štúdiu, v ktorej sa pokúšal ketogénnou diétou liečiť epilepsiu u detí. Ketogénna diéta by mala obsahovať taký nízky obsah sacharidov, aby efektívne napodobňovala stav nalačno. Štúdia bola úspešná a dnes je táto forma výživy uznávanou formou terapie farmakorezistentnej epilepsie v detskom veku a rôznych zriedkavých metabolických porúch, najmä porúch metabolizmu sacharidov.

Postupom času však úspech tejto diéty pri určitých chorobách prekrútili zástancovia ketodiéty do takej miery, že sa o nej dnes hovorí ako o diéte prospešnej pre všetkých.

Čo je to keto diéta?

Pri ketogénnej diéte sú sacharidy prakticky úplne vynechané. To núti telo spaľovať tuk namiesto sacharidov. A presne to sa aj deje. Množstvo tuku, ktoré sa spáli pri keto diéte raketovo stúpa. Dnes existuje široká škála ketogénnych diét, známych aj ako nízkosacharidové.

Je to teda všetko v poriadku, pretože sa práve spaľuje viac tuku? Bohužiaľ nie, pretože sa výrazne zvyšuje nielen spaľovanie tukov, ale aj množstvo skonzumovaného tuku. Výsledkom je, že odbúravanie telesného tuku sa celkovo spomalí. Ale ako je to potom možné, keď veľa ľudí pri tejto diéte schudne?

Ketogénna diéta a chudnutie

Ak sa pozeráte len na váhu, zdá sa, že nízkosacharidová diéta je úspešná. Ale to, čo sa deje vo vnútri tela, je iný príbeh. Ketogénna diéta môže spomaliť odbúravanie tuku o viac ako polovicu, takže väčšina toho, čo sa stráca, je voda. Dôvod, prečo sa spaľuje menej tuku, je pravdepodobne ten istý, ako aj pri ľuďoch, ktorí začnú pôst - tiež spália menej tuku: bez sacharidov, preferovaného paliva nášho tela, začne spaľovať viac vlastných bielkovín. To nie je dobrá správa pre ľudí, ktorí chcú touto diétou schudnúť alebo zbaviť sa tuku.

Negatívne zdravotné následky

Bohužiaľ to nie je jediná zlá správa pre ľudí na prísnej ketogénnej diéte. Množstvo štúdií poukázalo na iné problémy, vrátane uvedených:

  • Ľudia, ktorí držia prísnu ketogénnu diétu, majú nedostatočný príjem 17 mikroživín.1
  • U detí, ktoré dodržiavali ketogénnu diétu, sa vyvinul skorbut.2 Ďalšie dokonca zomreli na nedostatok selénu.3 (Nedostatok selénu môže viesť k náhlej srdcovej smrti.) K tomu sa môžu pridať poruchy rastu u detí.
  • Pri ketogénnej diéte je väčšia pravdepodobnosť zlomenín kostí4, obličkových kameňov5 a zápchy6 .
  • Ukázalo sa tiež, že keto diéty znižujú množstvo a rozmanitosť našej črevnej flóry.7
  • Ľudia na ketogénnej diéte konzumujú veľa nasýtených tukov. Všetky tieto nasýtené tuky môžu mať významný vplyv na srdce: metaanalýza štyroch kohortových štúdií stravovania, chorôb a úmrtí viac ako štvrť milióna ľudí zistila, že ľudia na diéte s nízkym obsahom sacharidov mali výrazne vyššie riziko úmrtnosti zo všetkých príčin, čo znamená, že v priemere vedú výrazne kratší život.8 Ketogénna diéta vedie napríklad aj k zníženiu funkcie tepien.9
  • Ukázalo sa tiež, že ketogénna diéta má negatívne účinky na rast svalov počas cvičenia.10

Záver

Ketogénna diéta môže pomôcť ľuďom, ktorí majú špecifické problémy, ako je napríklad epilepsia. Až 30 % ľudí postihnutých týmto ochorením nereaguje na lieky, ktoré sú proti nemu dostupné. Vždy je však potrebné vykonať analýzu prínosov a negatívnych účinkov. Výrazne znížený počet záchvatov spojených s ketogénnou diétou a výhody, ktoré s tým súvisia, môžu prevážiť nad rizikom, ktoré môže byť spojené s ketogénnou diétou. To však neznamená, že ketogénna diéta je vhodná pre všetkých ľudí. Výsledok štúdií je jasný: nízkokalorická diéta spôsobuje problémy zdravým ľuďom, ktorí túto diétu nepraktikujú v medicínskej forme a prináša so sebou dlhodobé zdravotné riziká. Preto by ste si vysadenie sacharidov mali dvakrát rozmyslieť.

Zdroje citácií

1 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20537171/
2 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18793598/
3 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19027591/
4 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17109786/
5 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1198735/
6 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25649120/
7 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30007242/
8 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23372809/
9 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19328268/
10 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28012184/