Objavte svoj šport

Objavte svoj šport

Rôzne športy na vyskúšanie

Niet pochýb o tom, že šport by mal byť dôležitou súčasťou nášho každodenného života. Dostatok pohybu je dôležitý, najmä ak máte sedavé zamestnanie alebo pracujete stojacej polohe. Pohyb napomáha k posilňovaniu imunitného systému, znižovaniu stresu, uvoľňuje napätie a prispieva k uvoľňovaniu hormónov šťastia. Ale ak jednoducho nedokážete prekonať svoje slabšie ja, často je to preto, že ste si vybrali zlý šport. Pretože váš športový program splní svoj účel len vtedy, ak vás to naozaj baví. Preferujete jemné pohyby alebo alebo náročné cviky? Cvičíte radšej sami alebo sa viac zabávate v skupine? Ste vo všeobecnosti radšej vonku alebo radšej športujete vo fitness centre či v hale? Všetky tieto otázky sú dôležité pri hľadaní toho správneho športu pre vás. Máme tu na výber niekoľko možností a chceli by sme vás na tejto ceste trochu sprevádzať.

Plávanie

 • Pre koho: ľudia, ktorí sú radi vo vode, skôr individuálny tréning
 • Efekt: vytrvalostný šport, posilňovanie svalov, podporuje pohyblivosť ramien.

Rôzne techniky plávania umožňujú veľkú rozmanitosť počas tréningu. Okrem toho sa môžete rozhodnúť, či si radšej zaplávate v krytom bazéne alebo vonku v otvorenom bazéne, či v jazere. Plávanie vo všeobecnosti nie je príliš komunikatívny šport. Napriek tomu pravidelný spoločný tréning v skupine môže poskytnúť ďalšiu motiváciu a vzájomná výmena názorov môže byť veľmi zábavná.

Beh

 • Pre koho: na zlepšenie vytrvalosti, individuálny alebo skupinový tréning
 • Efekt: kardiovaskulárny systém, zvyšuje sa kondícia

Pri behu si stále stanovujete nové ciele. Efektívnym tréningom môžete postupne zvyšovať vzdialenosť, čas behu alebo rýchlosť. Ciele, ktoré si stanovíte, vám vždy dodajú novú motiváciu. Rozmanitosť ponúka aj trendový športový trailový beh. Namiesto bežného behania presuniete svoj tréning do prírody, čo môže priniesť nový impulz a motiváciu.

Bicyklovanie

 • Pre koho: milovníci prírody, individuálny alebo skupinový tréning
 • Efekt: zlepšenie kardiovaskulárneho systému, zvýšenie vytrvalosti, posilnenie svalov nôh

Pri jazde na bicykli si vždy môžete stanoviť svoje osobné ciele. Ale jazda v skupine môže byť rovnako motivujúca. Jednou z výhod bicyklovania je schopnosť komunikovať.

Turistika

 • Pre koho: milovníci prírody, individuálny alebo skupinový tréning
 • Efekt: kardiovaskulárny systém

Pešia turistika sa v posledných rokoch stala skutočným trendovým športom. Stále viac ľudí chce liezť na vrcholy! Či už sami alebo v skupine – tento vytrvalostný šport ponúka veľkolepé výhľady, pričom telo je holisticky trénované.

Športovanie doma

 • Pre koho: pre každého, skôr individuálny tréning, praktický
 • Efekt: líši sa v závislosti od zvoleného tréningu

Od Corona pandémie sa možnosti domáceho tréningu mnohonásobne zvýšili. Príslušenstvo, školiace vybavenie a online kurzy ponúkajú široký sortiment. Kalistenika – cvičenie s váhou vlastného tela – joga, pilates, HIIT a mnohé ďalšie – využívajú výhodu možnosti cvičiť priamo medzi vlastnými štyrmi stenami. Dbajte však na dostatočnú voľnosť pohybu, správny povrch a čisté prevedenie cvikov.

Tímové športy

 • Pre koho: pre všetkých, ktorí radi cvičia v skupine
 • Efekt: líši sa v závislosti od športu

Hokej, volejbal, hádzaná, futbal, basketbal - zoznam kolektívnych športov by mohol pokračovať ďalej a ďalej. Sú obľúbené najmä u spoločenských ľudí a skutočných tímových hráčov. Loptové športy okrem vytrvalosti a sily zlepšujú aj schopnosť reakcie a tímového ducha.

Tanečné športy

 • Pre koho: rôzne, v závislosti od tanečného štýlu pre mladých, starých a vhodné aj pre ľudí nadšených pre šport, individuálne alebo skupinové tréningy, partnerské tréningy
 • Efekt: posilnenie tela, zníženie stresu, posilnenie uvedomenia si tela

Tanec neprospieva len telu, ale aj duši prospievajú zvuky hudby a živé pohyby. Tanec je tiež obľúbený najmä u párov. Pocit, že sa musíte prispôsobiť tomu druhému, posilňuje súdržnosť a spolupatričnosť. Ale napríklad zumba dokáže zabodovať aj s veľkou zábavou na individuálnom tréningu.

Tím VitalAbo vám praje veľa zábavy pri skúšaní rôznych športov!