Pešia turistika prináša radosť

Pešia turistika prináša radosť

Výhody pohybu na čerstvom vzduchu

Malebné pastviny, vznešená horská krajina, krištáľovo čisté horské jazerá, úchvatné vodopády a ešte oveľa viac – turistika nám poskytuje veľkolepé výhľady. Zároveň nás udržiava mladých, fit a zdravých. Pretože kým kráčame po krásnych cestách sami alebo v príjemnej spoločnosti, naša kondícia sa upevňuje a zároveň sa trénuje rovnováha a sila.

Pešia turistika preto bezpochyby patrí medzi vytrvalostné športy, ktoré sa dajú prevádzkovať vo všetkých ročných obdobiach. Závažnosť môže byť určená samotnou cestou. Turistika je teda vhodná pre každého. Táto činnosť na čerstvom vzduchu je často vnímaná ako veľmi relaxačná a niekedy až meditatívna. milovníci turistiky opisujú aj pocit šťastia. Dosiahnutie niečoho, čo si zaumienite, prináša pocit úspechu. Zároveň sa telo, duša a duch môžu uvoľniť ďaleko od zhonu každodenného života prostredníctvom sily prírody.

Smerom hore - smerom k lepšiemu

Pri turistike zohráva veľkú úlohu pozitívny vplyv na psychiku. Dokazuje to interdisciplinárna štúdia „Über'n Berg“, ktorú v roku 2012 uskutočnila Univerzitná nemocnica v Salzburgu o prevencii samovrážd (https://www.pmu.ac.at/news/article/uebern-berg-studie -zur-suizidpraevention-von- christian-doppler-clinic-and-paracelsus-universitaet-presented.html pozn.: v nem. jazyku). Po celkovo 9 týždňoch turistiky subjekty uviedli, že v horách nadobudli viac sebavedomia a pociťovali menej stresu. Turistika precvičuje nielen naše svaly, ale aj myseľ.

Na čo by ste si ešte mali dať pozor

Pri turistike však treba dodržiavať určité pravidlá. Najmä ak máte s horami málo alebo žiadne skúsenosti, je dôležité premyslieť si dôležité veci už pred túrou.

  1. Túru je potrebné vopred dobre naplánovať v rámci vlastnej fyzickej kondície. Prílišné sebavedomie vedie k nehodám, dokonca aj u skúsených turistov. Ak si nie ste istí, mali by ste túru prediskutovať s osobou so skúsenosťami v horách. To platí najmä vtedy, keď sú s vami na túre (menšie) deti. Príliš namáhavá túra sa rýchlo stane aktom zúfalstva. Ak idete sami, je najlepšie informovať o svojich plánoch na ubytovaní, správcu chaty alebo iných turistov.
  2. Počasie sa na horách veľmi rýchlo mení. Základná výbava s ochranou proti dažďu je preto nevyhnutná. Nezabudnite si priniesť fľašu s vodou a malé občerstvenie, pretože i keď sa na trase môžu nachádzať chatky, môžu byť zatvorené.
  3. Pešia turistika je aktivita v prírode a o prírode. Vymedzené chodníky c ochranných pásmach by sa nemali opúšťať v záujme ochrany prirodzeného prostredia zvierat a rastlín. Cesty tiež chránia turistov pred padajúcimi kameňmi alebo inými náročnými situáciami. Preto vždy sledujte chodníky a značky.
  4. Pozor na pasúci sa dobytok! To platí najmä vtedy, keď chcú matky chrániť svoje mláďatá. Aby ste sa vyhli nepríjemným incidentom, je najlepšie uhýbať širokým oblúkom.
  5. Odpadky berte vždy so sebou a nevyhadzujte ich niekde po ceste.
  6. V neposlednom rade - obuv! Obuv musíte prispôsobiť zvolenej túre. To tiež pomáha predchádzať nehodám. Neponáhľajte sa pri výbere topánok a zaväzovaní šnúrok. Predídete tak bolestivým otlakom a pľuzgierom. Po 15-30 minútach od začiatku by ste si mali topánky znova zaviazať, pretože sa teplom trochu uvoľnili. Topánka sa potom dá ešte lepšie prispôsobiť chodidlu.

Prajeme Vám veľa radosti a oddychu v prírode!