5 vegánskych proteínových hitov

5 vegánskych proteínových hitov

Mäso chutí lahodne a poskytuje veľa bielkovín. Toto je obzvlášť dôležité, keď sme uprostred tréningu. Niektoré rastliny však obsahujú aj veľa bielkovín, s ktorými môžete jednoducho pokryť svoju každodennú potrebu. Kuracie prsia (bez kože a kostí) obsahujú približne 24 gramov bielkovín. Toto množstvo sa dá ľahko dosiahnuť orechmi, semienkami alebo fazuľou. Tu je päť nápadov na vegánske jedlá, ktoré sú plné bielkovín.

Veggie burger: 25 gramov bielkovín

Reč nie je o vegetariánskom burgeri z fastfoodu, ale o domácom. Napríklad s varenou šošovicou a roztlačenou maslovou tekvicou, cibuľou a korením. Tieto ingrediencie sa zmiešajú a zo vzniknutej hmoty sa vytvarujú placky, ktoré sa potom vyprážajú na olivovom alebo avokádovom oleji. Namiesto vajec na vylepšenie konzistencie môžete použiť aj chia semienka. Stačí pridať polievkovú lyžicu chia semienok a do troch polievkových lyžíc vody. Po piatich minútach sa vytvorí gélovitá hmota, ktorá drží placky pohromade.

Jedna šálka šošovice obsahuje plibližne 22 gramov bielkovín, polievková lyžica chia semienok pridá tri gramy navyše.

Grilovaná zelenina a tofu: 23 gramov bielkovín

To, že namiesto kuracieho grilujete tofu, neznamená, že nebude chutiť dobre. Ak zjete tofu priamo z balenia, nechutí až tak skvele. Tofu je však ako špongia, ktorá nasáva iné chute. Musíte teda použiť správne ochutenie a najlepší spôsob, ako to urobiť, je použiť marinády alebo omáčky. Pol šálky tofu obsahuje 10 gramov bielkovín, ak si k nemu ugrilujete brokolicu a šampiňóny a urobíte arašidovo-limetkovú omáčku, dostanete 23 gramov.

Vegánske zeleninové lasagne alebo enchiladas: 21 gramov bielkovín

Cuketu alebo žltú tekvicu nakrájajte na plátky alebo na kocky. Navrch dajte paradajky a cibuľku, pridajte fazuľu, tofu alebo vegánsky syr a všetko pripravte ako lasagne alebo enchiladas. Polovica porcie sójového syra obsahuje šesť gramov bielkovín. Polovica šálky čiernej fazule má ďalších osem gramov a celozrnná ryža ako príloha pridá ďalších päť.

Vegánske Taccos: 23 gramov bielkovín

Dnes existujú vegánske alternatívy mäsa, ktoré vyzerajú ako mäso, chutia ako mäso a sú ideálne pre vegánov alebo vegetariánov, ktorí majú chuť na mäso. Tieto vegánske náhrady sú skvelé, ak chcete variť svoje obľúbené taccos. Nemali by sa však konzumovať príliš často, pretože obsahujú veľa soli. S náhradou mäsa ponúka približne 10 gramov bielkovín, trocha sójového syra obsahuje šesť a trocha čiernej fazule osem gramov - takto pripravené taccos ponúka 23 gramov bielkovín.

Cícer s quinoou: 22 gramov bielkovín

Cícer sa môže pripraviť aj inak ako hummus, napríklad aj v chilli s fazuľkou alebo do šalátov, najlepšie trochu opražený, pre výraznejšiu chuť. Uvarený cícer s olivovým olejom, citrónovou šťavou, sójovou omáčkou a obľúbeným korením pečte v rúre pri teplote 200 stupňov tridsať minút. Polovica plechovky cíceru obsahuje deväť gramov bielkovín. Pridajte trochu quinoy, špenátu a lyžicu tahini s ďalšími tromi gramami bielkovín a tak jednoducho pripravíte chutné jedlo bohaté na bielkoviny.