Správne mentálne nastavenie pre vzpieranie

Správne mentálne nastavenie pre vzpieranie

Čo je to sila? V podstate sa dá povedať, že sila je vždy relatívna. Čo je silné pre jedného, nemusí byť aj pre druhého. Dnes sa pozrieme na správny spôsob mentálneho nastavenia pre dobrý tréning s vlastnou váhou, a preto sa v tomto texte pozrieme na silu v jej vzťahu k silovému tréningu. Faktom je, že rovnaké základné pravidlá platia pre akýkoľvek druh silového tréningu, či už cvičíte s kettlebellmi alebo s činkami.

Trpezlivosť a dôvera

Budovanie sily tréningom si vyžaduje čas. Nikto nemôže očakávať, že prvýkrát vojde do telocvične a na lavičke zdvihne 150 kilogramov. Aj najlepší svetový vzpierač musel začať v malom. Chvíľu trvá, kým si vytvoríte cit pre činku vo vzťahu k svojmu telu.
Telo sa musí prispôsobiť pohybom, ktorým ho pri vzpieraní učíme. Potrebujeme teda trpezlivosť, pretože tieto zmeny sa nedejú zo dňa na deň. Neuromuskulárne dráhy sa tvoria pomaly.
Necvičíme len svaly, ale zároveň aj centrálny nervový systém. Postupom času sa medzi nimi vyvinie spojenie, ktoré možno označiť ako spojenie mysle a svalov. Čím viac trénujeme, tým je jednoduchšie ho aktivovať, takže aj tréning sa stáva jednoduchším. Musíme len veriť, že naše telá sa prispôsobujú a že dochádza k pokroku. (Pokiaľ dbáme na správne prevedenie cviku a neustále si vytvárame výzvy.)

Kvalita pred kvantitou

Vždy sa zamerajte na kvalitu pohybov namiesto váhy na tyči. Prakticky v každej posilňovni sa nájdu ľudia, ktorí pri slabom pohybe zdvíhajú oveľa väčšiu váhu, ako by mali. Ak nedokážete vydržať dobré prevedenie až do konca setu, nemá zmysel prikladať väčšiu váhu. Najmä ako začiatočník sa musíte zamerať na dokonalé prevedenie. Ak nedokážete zdvihnúť určitú váhu s dobrým prevedením, mali by ste ustúpiť a zvážiť, aký je dôvod. Možno je to len problém s koordináciou, ktorý sa dá napraviť úpravou polohy chodidiel. Alebo možno existuje svalová nerovnováha, ktorú je najskôr potrebné napraviť. Alebo ste možno len očakávali príliš veľa. Dôležité je nájsť príčinu a opraviť ju.

Zamerajte sa na základy

Existuje dôvod, prečo sa cvičenia ako drepy, mŕtvy ťah alebo veslovanie vždy používali na budovanie svalovej hmoty: fungujú. Samozrejme, vždy to závisí od tréningových cieľov. Tiež, aj keď veľký biceps vyzerá dobre - pokiaľ je cieľom väčšia sila, človek by mal preferovať cvičenia zamerané na viacero svalových skupín. Cvičenie v izolácii nestimuluje rast svalov rovnakým spôsobom ako cvičenia zamerané na viaceré svalové skupiny.

Čas na perfektnú formu

Posledný tip je najdôležitejší: v každom tréningovom cviku sú špecifické svaly, ktoré by sa mali cielene aktivovať. Ak tieto svaly počas cvičenia necítite, má to svoj dôvod. Napríklad môže dôjsť k svalovej nerovnováhe, pretože niektoré svaly sú príliš slabé. Telo to potom kompenzuje nadmernou aktiváciou stabilizačných svalov alebo využívaním sekundárnych svalových skupín počas cvičenia na kompenzáciu slabosti. Takáto nerovnováha je zvyčajne spojená s bolesťou, ktorá môže viesť k zraneniam. Najlepší spôsob, ako tomu zabrániť, je mať jasno v dokonalej forme; telo by sa pri každom cviku malo pohybovať tak, ako má.