Ako prekonať prokrastináciu

Ako prekonať prokrastináciu

Konečne dnes urobte to, čo je dôležité.

Odkladanie vecí na neskôr, tiež známe ako prokrastinácia, existuje snáď tak dlho, ako ľudstvo samo. Každý bojuje s vyhýbaním sa veciam, ktoré sú dôležité.

Momenty, v ktorých sme produktívni a v niečom postupujeme, sú uspokojujúce. Našim cieľom by teda malo byť prežívať tieto chvíle pravidelnejšie.

Čo je to prokrastinácia?

Tento termín hovorí o odkladaní jednej alebo viacerých úloh na neskôr. Takže je to sila, ktorá nám bráni dosahovať to, čo sme si stanovili.

Teraz vyvstáva otázka, prečo to vlastne robíme. V psychológii existuje pojem časovej nekonzistentnosti. To znamená, že ľudský mozog si viac cení okamžité odmeny ako tie budúce. Všetky ciele, ktoré sme si stanovili, sú v budúcnosti. Ale môžeme konať len teraz. Takže keď príde moment, keď sa musíme rozhodnúť, sme vždy v prítomnosti, budúcnosť je ďaleko. To je dôvod, prečo si mozog vyberá možnosť, ktorá poskytuje okamžité uspokojenie.

Každý si želá, aby jeho budúce ja vyzeralo ako štíhle, dobre trénované telo, ale súčasné ja chce kus koláča.

Skutočný problém

Veľkým problémom prokrastinácie je nedokončenie úlohy. Keď sa dostanete do bodu vykonávania určitej úlohy či plánu, netrvá dlho, kým si uvedomíte, že starosti, vina a hanba, ktoré ste cítili, keď ste nekonali, sú horšie ako námaha a energia, ktorú do úlohy vložíte. Problém teda nie je úlohu vykonať, ale začať s ňou.

Ak chceme skoncovať s prokrastináciou, musíme si začiatok čo najviac uľahčiť.

Ako zastaviť prokrastináciu

Existuje mnoho spôsobov, ako prekonať prokrastináciu. Tu uvádzame dve jednoduché opatrenia, ktoré prinášajú dobré výsledky.

Ide o to, aby boli odmeny, keď konáme, a dôsledky, keď nekonáme, bezprostrednejšie.

Ak dokážeme urobiť odmeny za rozhodnutia, ktoré sú pre nás z dlhodobého hľadiska dobré, bezprostrednejšími a priamejšími, prokrastinácii sa vyhneme ľahšie. Dobrou stratégiou, ako to urobiť, je zamerať sa na pokušenia. Spájate niečo, čo je pre Vás dobré z dlhodobého hľadiska, s niečím, z čoho máte hneď dobrý pocit. Jednoduchým príkladom by bolo, ak by sme svoj obľúbený seriál sledovali iba pri sedení na rotopede. Spájame teda fyzickú aktivitu, ktorá je z dlhodobého hľadiska prospešná pre zdravie, s krátkodobou odmenou, že môžeme sledovať svoj obľúbený seriál.

Dôsledky však môžeme urobiť ešte priamejšími. Ide len o to, aby ste zvýšili náklady na prokrastináciu. Ak trénujeme sami a tréning vynecháme, náš život to nezmení. Naše zdravie neutrpí okamžite, dôsledky sa bolestne prejavia až po týždňoch nečinnosti.

Jednoduchý spôsob, ako dôsledne trénovať, je tento: nájdite si kamaráta či známeho, s ktorým budete cvičiť vždy v rovnakom čase. Ak teraz vynecháte tréning, následky sú bezprostrednejšie, pretože si neurobíte dobré meno, ak ho zrušíte v krátkom čase a bez dobrého dôvodu. Koniec koncov, už bol dohodnutý.

Záver

Najlepší spôsob, ako prekonať prokrastináciu, je dopredu plánovať. Stačí teda použiť tieto dve stratégie a uvidíte, že prokrastinácia sa stane menším problémom. Na čo čakáte? Začnite teraz. Alebo to radšej odložíte na zajtra? ;-)