Valčeky na fascie - čo to je?

Valčeky na fascie - čo to je?

Valček na fascie je nástroj z penového materiálu, ktorý sa používa na uvoľnenie myofasciálnych svalov. Môže pomôcť zmierniť svalové napätie, bolesť a zápal a zlepšiť pohyblivosť kĺbov.

Okrem toho sú valčeky na fascie účinným spôsobom, ako sa zahriať alebo schladiť pred a po tréningu.

Možné pozitívne účinky valčekov na fascie

Fasciové valčeky ešte neexistujú tak dlho, a preto stále nie sú k dispozícii spoľahlivé vedecké výsledky o pozitívnych účinkoch. Napriek tomu by sme sa chceli bližšie pozrieť na niektoré možné pozitívne účinky, o ktorých tvrdia najmä výrobcovia, a skontrolovať pravdivosť tvrdení.

1. Úľava od bolesti svalov

Penové valčeky by mohli zmierniť boľavé svaly a znížiť zápal – existujú o tom prvé náznaky, ale tieto musia byť ešte vedecky potvrdené.

2. Zvýšenie rozsahu pohybu

Penové valčeky môžu pomôcť zvýšiť rozsah pohybu, čo vedie k zvýšeniu flexibility a výkonu. Aj tu sú však potrebné ďalšie výskumy a vyšetrenia.

3. Dočasná redukcia celulitídy

Dodávatelia niektorých valčekov na fascie tvrdia, že produkty môžu pomôcť uvoľniť fasciu. Fascia je spojivové tkanivo tela a prispieva k vzniku celulitídy. Zatiaľ čo používanie fasciového valčeka môže dočasne pomôcť vyhladzovať pokožku, v súčasnosti neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že dokáže natrvalo znížiť celulitídu.

4. Zbavte sa bolestí chrbta

Použitie fasciových valčekov môže byť účinným spôsobom, ako zmierniť bolesť v tele. Môžu tiež pomôcť uvoľniť napätie v chrbte. Pri používaní penového valčeka na chrbte si však treba dávať pozor. Ľahko je možné ďalej zaťažovať alebo zraniť chrbát. Tento valček pri bolestiach chrbta by ste preto mali používať len po odbornom poučení.

5. Relaxácia

Mnoho ľudí považuje penové valčeky za relax. Uvoľnenie napätia vo svaloch vám môže pomôcť cítiť sa menej napätými a teda pokojnejšími. Existuje však len málo dôkazov o tom, že tieto valčeky skutočne pomáhajú pri relaxácii. Môže ísť aj o všeobecnú relaxačnú reakciu, pretože človek robí niečo pre seba a svoje telo.

Sú fasciové valčeky bezpečné?

Ako u každého cvičebného náčinia je kľúčové správne používanie. Ak pohyby vykonávate nesprávne, zvyšuje sa riziko zranenia. Vo všeobecnosti sa však penové valčeky považujú za bezpečné, ak trpíte svalovým napätím alebo pravidelne cvičíte. Odporúča sa opatrnosť, ak máte vážne zranenie, ako je natrhnutie svalu, pokiaľ vám to váš lekár alebo fyzikálny terapeut vopred neschváli. Tiež sa vyhýbajte rolovaniu cez malé kĺby, ako sú kolená, lakte a členky, pretože by ste ich mohli napnúť alebo zraniť.

Ako si vybrať správny penový valček

Penový valček má zvyčajne valcový tvar a je vyrobený z hustej peny. Existujú tieto penové valčeky v rôznych veľkostiach a tvaroch a s rôznymi stupňami tvrdosti.

Pri toľkých možnostiach môže chvíľu trvať, kým nájdete penový valček, ktorý je pre vás ten pravý. Najlepšie je, ak si vyskúšate rôzne modely, stupne tvrdosti a veľkosti, kým sa pre jeden rozhodnete.

Všeobecne platí, že kratší valček je efektívnejší na menšie plochy ako napr. paže a lýtka. Kratšie valčeky sa tiež ľahšie prepravujú.

Pozrime sa bližšie na niektoré modely:

  • Hladké valčeky sú známe svojim hladkým, hustým penovým povrchom. Sú najvhodnejšie pre ľudí, ktorí s penovými valčkemi začínajú. Ponúkajú rovnomernú textúru a nie sú také intenzívne ako valčeky s profilom.
  • Valčeky s profilom sú vybavené drážkami a výstupkami. Používajú sa na preniknutie hlbšie do svalov, čím účinnejšie uvoľňujú napätie.
  • Existujú aj masážne palice pokryté penou. Tie možno použiť na hĺbkovú masáž nôh alebo hornej časti chrbta.
  • Penové masážne loptičky je možné použiť špeciálne na jednotlivé svalové skupiny.

Tipy na začiatok

  • Prvá vec, ktorú by ste mali vždy urobiť, je vyhľadať radu lekára a ujasniť si, či je pre vás použitie valčeka na fascie bez problémov možné.
  • Potom by ste sa mali naučiť, ako používať penový valček prvý raz pod odborným vedením. To výrazne znižuje riziko zranenia, pretože akékoľvek nesprávne držanie tela môže byť kompenzované.
  • Začnite s miernym tlakom a zvyšujte, keď si na rolovanie zvyknete. Ak sú vaše svaly napnuté, rolovanie môže byť spočiatku bolestivé. Ak chcete upraviť tlak, znížte telesnú hmotnosť, ktorú kladiete na valec. Ak napr. rolujete po lýtku, podoprite si telo rukami a uvoľnite časť telesnej hmotnosti z valčeka.
  • Najprv pomaly rolujte po citlivých oblastiach 10 sekúnd, potom postupne zvyšujte na 30 až 60 sekúnd.
  • Potom vypite veľa vody, aby ste pomohli zotaveniu.
  • Pridanie penového valčeka do rutiny zahrievania a ochladzovania môže pomôcť znížiť bolesť svalov v nasledujúcich dňoch.