Stratégie na kontrolu apetítu

Stratégie na kontrolu apetítu

Často jeme až príliš veľa. Môže to mať veľa dôvodov: buď jedlo chutí príliš lahodne na to, aby človek po jednej porcii prestal, alebo sa už od malička naučil, že všetko sa musí dojesť, alebo pri jedle sleduje smartfón či televíziu... a kvôli čistému rozptýleniu si nevšimne, že je už plný.

Tieto a podobné veci sa stali pravdepodobne každému a povedzme si úprimne: ak zjeme z času na čas viac jedla, nie je to veľký problém. Ten môže nastať, ak sa to deje pravidelne. Tu je niekoľko stratégií, ktoré môžete použiť, aby ste sa tomu vyhli:

Jedzte pomaly

Naše prelomové poznatky o tom, ako sa vyhnúť prejedaniu, začíname jedným jednoduchým tipom: jedzte pomaly. Chvíľu trvá, kým pocítite plnosť, zvyčajne medzi desiatimi a tridsiatimi minútami. Z tohto dôvodu sa často stáva, že zjeme viac, ako skutočne potrebujeme. Takže čím rýchlejšie jeme, tým vyššia je tendencia zjesť viac.

Riešenie: prežúvať každé sústo tridsaťkrát. Len s touto jednoduchou stratégiou bude jesť človek pomalšie a žalúdok má viac času odoslať mozgu signál, že je plný. Jedlo si tiež viac vychutnáte, ak ho budete konzumovať pomaly.

Jedzte, keď nie ste hladní

Je to veľmi jednoduchá stratégia založená na predpoklade, že sa prejedáte len vtedy, keď ste naozaj hladní. Ak zjete priveľa, hladina inzulínu sa zvýši, čo rýchlo vedie k obnovenému hladu po fáze únavy, kedy môžete opäť zjesť priveľa.

Aby ste zabránili tomuto cyklu, môžete jednoducho niečo zjesť, keď nie ste hladní alebo len trochu hladní. Takže budete jesť menej a tiež máte tendenciu jesť pomalšie.

Voda namiesto limonád a džúsov

Vedeli ste, že mierna dehydratácia spôsobuje, že telo pociťuje podobný pocit ako hlad? Vždy by sme teda mali piť dostatok tekutín - ideálne vodu. Tekuté kalórie vo forme džúsov alebo limonád Vás nezasýtia, len zvýšia hladinu inzulínu.

Najlepšie je vypiť aspoň 1,5 litra denne. Ak vypijete pohár vody cca 20 minút pred jedlom, obmedzí to Vašu chuť do jedla.

Malé občerstvenie bez výraznej chuti medzi jedlami

Myšlienka tejto stratégie je jednoduchá: ak si medzi jedlami dáte malé občerstvenie, neskôr budete menej hladní. Na to je najvhodnejšia napr. lyžica olivového oleja alebo niekoľko nesolených mandlí. Princípom je uvoľniť spojenie medzi chuťou a kalóriami, a tak regulovať uvoľňovanie hormónu hladu ghrelínu.

Aby táto taktika fungovala, občerstvenie musí byť čo najnevýraznejšie a bez chuti. Okrem toho, jednu hodinu pred a po občerstvení by ste mali piť iba vodu a žiadne iné nápoje.

Všetko závisí od korenia

Veľa ľudí nemá rado nesladené nápoje a jedlá, pretože nemajú výraznú chuť. So správnym korením (a je ich naozaj veľa) však budú chutiť lahodne aj bez cukru. Dobrým nápadom je napríklad škorica. To dáva každému jedlu sladkú príchuť bez dodatočných kalórií. Hodí sa aj do smoothies a dokonca chutí dobre aj v káve. Ďalším tipom je ocot. Iba niekoľko kvapiek vode stačí na to, aby sa chuť na sladké stratila.

To sú naše tipy na kontrolu chuti do jedla. Vyskúšajte ich a použite tie, ktoré Vám najviac vyhovujú. Pri pravidelnom používaní by prejedanie malo byť čoskoro minulosťou.