Prečo jesť viac arginínu

Prečo jesť viac arginínu

Ak vám záleží na zdravom starnutí, mali by ste konzumovať viac arginínu. Našťastie sa táto prirodzená bielkovinová zložka nachádza v mnohých potravinách. Ak teda budete jesť viac týchto potravín, z dlhodobého hľadiska urobíte dobrú vec pre svoje zdravie. Tu sa dozviete, aké pozitívne zdravotné účinky má údajne arginín a ktoré potraviny by ste mali v budúcnosti pravidelne jesť.

Pozitívne účinky na zdravie

Ako už bolo spomenuté, arginín je bielkovinový stavebný prvok, ktorý má však tú vlastnosť, že v tele uvoľňuje rôzne prenášače (t.j. hormóny). To znamená, že je výhodný napríklad na obranu proti patogénom. Ale arginín má aj množstvo iných pozitívnych vlastností. Poďme sa teraz na ne pozrieť bližšie.

  • Oči: ľudia, ktorí trpia zvýšeným vnútroočným tlakom, môžu profitovať z arginínu. Krvné cievy v očiach sa v dôsledku toho rozšíria, čo vedie k zníženiu vnútorného tlaku. Môže dokonca zmierniť šedý zákal.
  • Svaly: arginín zvyšuje fyzickú výkonnosť a vedie k maximálnemu príjmu kyslíka. To je dôvod, prečo mnohí športovci užívajú doplnky s arginínom. Účinky podporujúce prekrvenie znamenajú lepšie zásobenie svalov, čo následne vedie k vyšším výkonom. Okrem toho arginín pomáha budovať svalovú hmotu, čo je zaujímavé aj pre nadšencov športu.
  • Metabolizmus: arginín stimuluje činnosť mitochondrií, ktoré sú takpovediac „elektrárňami“ našich buniek, a tiež podporuje ich tvorbu. To stimuluje metabolizmus, čo je zase dobré na spaľovanie energie prijatej z jedla.
  • Hojenie rán: hovorí sa, že arginín podporuje hojenie rán po zraneniach. Takže ak máte napríklad termín operácie, je možné užívať arginín pred a krátko po ňom. Stimuluje tiež tvorbu kolagénu a obnovu tkanivových buniek.

Znášanlivosť

Keďže arginín je úplne prirodzene sa vyskytujúci stavebný prvok bielkovín, je veľmi dobre znášaný. Arginín prijímaný potravou aj arginín obsiahnutý v doplnkoch stravy sú výborne znášané. Pri doplnkoch stravy je však dôležité dbať na to, aby išlo o kvalitný a predovšetkým čisto rastlinný produkt.

Potraviny s vysokým obsahom arginínu

Arginín je skratka pre L-arginín. Túto semi-esenciálnu aminokyselinu si telo čiastočne vyrába samo. Keďže sa to však deje len čiastočne, často nastávajú situácie, kedy je potreba arginínu zvýšená, no telo si ju už nedokáže samo uspokojiť. To môže nastať napr. v prípade, ak ste sa vážne zranili alebo v tehotenstve. V tomto prípade môže byť arginín dodávaný prostredníctvom doplnkov stravy alebo jedením potravín, ktoré majú prirodzene vysoký obsah arginínu. Na to sú vhodné najmä:

  • Orechy: všetky druhy orechov obsahujú veľa arginínu. Tu sa odporúčajú najmä arašidy, ale aj mandle a lieskové orechy. Ak chcete splniť odporúčané denné množstvo, stačí hrsť týchto orechov. Na sezamové a tekvicové semienka by sa tiež nemalo zabúdať. Mimoriadne vysoký obsah majú aj píniové oriešky.
  • Ak ste alergický na orechy, nemusíte hneď hádzať flintu do žita. Existujú aj iné potraviny, ktoré majú vysoký obsah arginínu.
  • Strukoviny: všetky druhy strukovín sa tiež vynikajúco hodia na splnenie odporúčaného denného množstva arginínu, najmä šošovica a fazuľa.
  • Morské živočíchy: losos a krevety sú výborným zdrojom arginínu, ako aj morský jazyk (solea) a pstruh.
  • Mäso: odporúča sa hydina, prospešné je aj hovädzie. Popravde, s mäsom nemôžete nič pokaziť, pretože obsah arginínu je v ňom relatívne vysoký.
  • Mliečne výrobky: pre relatívne vysoký obsah arginínu sú tu najzaujímavejšie dva výrobky: tvrdý syr a parmezán.