Smart Aging so živinami od Raab Vitalfood

Smart Aging so živinami od Raab Vitalfood

Fit do vyššieho veku

Všetko živé na našej planéte starne a umiera. Dĺžka života sa značne líši, od niekoľkých hodín v prípade podenky až po 500 rokov v prípade mušlí islandských. Zdá sa, že morské sasanky vôbec nestarnú a žralok grónsky sa môže dožiť až 400 rokov. Iné organizmy umierajú ihneď po rozmnožení. Starnutie je nepochybne paradox.

Čo sa stane, keď starneme?

Okrem vonkajších znakov – šedín, vrások – zvyčajne veľmi nepremýšľame nad tým, čo sa deje v našom tele počas procesu starnutia. Vo vede sa veľa diskutuje o mechanizmoch starnutia. Všeobecne sa uznáva, že poškodenie buniek a tkanív, ako aj génov, sa už vekom nedá napraviť. Podľa Inštitútu Marka Plancka je proces starnutia charakterizovaný deviatimi znakmi:

  1. Genomická nestabilita: genetická informácia v bunke je patologicky zmenená.
  2. Opotrebenie telomér: skrátenie ochranných uzáverov na konci chromozómu.
  3. Epigenetické zmeny: zmeny v chromozómoch.
  4. Strata proteostázy: zhoršená homeostáza proteínov.
  5. Zhoršené vnímanie živín
  6. Mitochondriálna dysfunkcia: svalové ochorenia
  7. Bunková starnutie: blokovanie rastu buniek
  8. Vyčerpanie kmeňových buniek
  9. Zmenená medzibunková komunikácia

Starnutie ako proces evolúcie

Tieto bunkové a molekulárne zmeny počas starnutia nás robia menej zdravými, zraniteľnejšími a núdznejšími. Prečo sa však takýto proces vyvíja? Odpoveď je v evolúcii. Naše prostredie sa neustále mení a všetko živé sa prispôsobuje okolnostiam. Z toho vyplýva, že lepšie adaptovanému potomstvu musia byť poskytnuté dostatočné zdroje od rodičovskej generácie, aby mohli rásť a dospievať. Rodičovská generácia vytvára priestor pre potomkov a uvoľňuje tieto zdroje.

Vedci sa tiež zaoberajú dvoma hlavnými teóriami starnutia, ktoré navrhli evoluční biológovia Peter Medawar a George Williams. Peter Medawar je považovaný za predstaviteľa „teórie akumulácie mutácií“. Uvádza, že konečným cieľom organizmu je reprodukcia. Potom už naňho nie je vyvíjaný tlak, pretože prežitie je zaistené. Teória „antagonistickej pleiotropie“ Georga Williamsa sa zameriava na to, že určité gény, ktoré sú užitočné, keď sme mladí, sa stávajú škodlivými, keď sme starší. Príroda si tieto gény nevie selektovať, čo v konečnom dôsledku vedie k smrti organizmu.

Fit do vyššieho veku

Napriek všetkému sa dá proces starnutia aspoň oddialiť. Dostatok pohybu, dostatok spánku, vyvážená strava a obmedzenie kalórií umožňujú telu regenerovať a obnovovať sa. Našťastie nikdy nie je neskoro zmeniť svoj životný štýl. Aj vo veku 60, 70 alebo 80 rokov sa každodenný život môže pozmeniť. Chodenie po schodoch alebo prispôsobený cvičebný program môžu priniesť nový impulz. Okrem toho by nám malo byť jasné, že telo sa v priebehu evolúcie neprispôsobilo prebytku potravy v západnom svete. Ďalším prínosom môžu byť aj správne živiny. Raab Vitalfood ponúka rad, ktorý je ideálny ako každodenné výživové doplnky: OPC, resveratrol alebo dokonca spermidín. Objavte teraz a hneď vyskúšajte!