Vysoký krvný tlak – čo robiť?

Vysoký krvný tlak – čo robiť?

V posledných desaťročiach sa vysoký krvný tlak stal skutočnou civilizačnou chorobou, ktorá postihuje čoraz viac ľudí v západnom svete. Ich počet sa celosvetovo neustále zvyšuje a najmä starší ľudia s nimi majú často problémy. Tu sa dozviete, čo môžete urobiť s vysokým krvným tlakom, ale najprv sa na tému krvného tlaku pozrieme všeobecne.

Na čo vlastne telo potrebuje krvný tlak?

Krvné cievy prenikajú celým telom, od svalov až po orgány, a zásobujú jednotlivé bunky živinami a kyslíkom a zároveň odvádzajú odpadové látky. Keď sa sval používa, cievy sa rozšíria; keď je sval v pokoji, opäť sa stiahnu.

Aby sa krv mohla rýchlo dostať cez náš obrovský cievny systém do orgánov a tkanív (cievy v našom tele by boli dlhé 100 000 kilometrov, ak by sme ich spojili dokopy), musí byť pod tlakom. Tento tlak vytvára srdce a odpor cievnych stien. Krvný tlak sa teraz vzťahuje na tlak v cievach. Tento tlak sa neustále mení. Keď sme vzrušení alebo vystresovaní, krvný tlak stúpa; keď sme uvoľnení, opäť klesá. Tieto prirodzené výkyvy sú v podstate úplne neškodné. Problémom sa však stáva, keď je tlak neustále príliš vysoký.

Rizikový faktor vysoký krvný tlak

O vysokom krvnom tlaku alebo hypertenzii sa hovorí, keď je krvný tlak 140/90 alebo vyšší. To so sebou prináša určité problémy. Rizikovým faktorom je chronický vysoký krvný tlak

  • mŕtvica
  • akútny infarkt myokardu
  • zástava srdca
  • náhla smrť

Vysoký krvný tlak je obzvlášť zákerný v tom, že sa prejaví, až keď je už neskoro. Viac ako 20 % ľudí má v súčasnosti vysoký krvný tlak a väčšina z nich o tom ani nevie. Pomôcť môže len pravidelné meranie a konzulátcia s lekárom v prípade podozrenia.

Čo podporuje vysoký krvný tlak?

Existujú niektoré faktory, ktoré podporujú chronicky vysoký krvný tlak. Dva najdôležitejšie faktory sú genetická predispozícia a životný štýl. Medzi tieto faktory patrí napríklad to, či fajčíte, máte nadváhu (najmä v oblasti brucha) alebo vysokú hladinu cukru v krvi. S genetickou predispozíciou nič nezmôžete, ale môžete niečo urobiť so životným štýlom. V tomto prípade je dôležité vykonať správne zmeny skôr, ako bude potrebná liečba medikamentmi.

Ako predchádzať vysokému krvnému tlaku

Čo môžete urobiť, aby ste znížili vysoký krvný tlak alebo aby ste predišli príliš vysokému krvnému tlaku?

Správna výživa

Väčšina ľudí v priemyselných krajinách sa stravuje príliš tučne, príliš slano a nevyvážene. Snažte sa preto konzumovať stravu bohatú na ovocie, zeleninu, vlákninu a zdravé tuky. Mali by ste tiež znížiť príjem soli. Konzumácia alkoholu by sa mala tiež obmedziť.

Zbavte sa nadváhy

Ak trpíte vysokým krvným tlakom a zároveň máte nadváhu, určite by ste sa mali pokúsiť schudnúť niekoľko kilogramov. Ako už bolo spomenuté, nadváha je jedným z hlavných faktorov vzniku vysokého krvného tlaku.

Pravidelné cvičenie

Pravidelné cvičenie a šport preukázateľne znižujú krvný tlak. Všeobecne sa odporúčajú vytrvalostné športy, ako je beh, plávanie, nordic walking alebo cyklistika. Ale čo silový tréning?

Mierny silový tréning je dobrý

Nedávny výskum ukázal, že pravidelný silový tréning je vhodný pre vysoký krvný tlak, dokonca aj pre ľudí s kardiovaskulárnym ochorením. Na prvý pohľad to znie protichodne, pretože silový tréning prudko zvyšuje krvný tlak, čo by malo byť v skutočnosti rizikové. V skutočnosti sa však ukázalo, že pravidelný, mierny silový tréning má mnoho pozitívnych vplyvov na niekoľko relevantných faktorov, ktoré ovplyvňujú krvný tlak. U ľudí s vysokým krvným tlakom sa dokonca podarilo dosiahnuť najvyššie zníženie krvného tlaku prostredníctvom silového tréningu1, čo sa následne spájalo so znížením najčastejších kardiovaskulárnych príhod približne o 18 %.2 Vďaka dodatočnej svalovej sile je reakcia krvného tlaku a tiež srdcová frekvencia počas cvičenia nižšia, čo chráni kardiovaskulárny systém.

1MacDonald, H. V., Johnson, B. T., Huedo-Medina, T. B., Livingston, J., Forsyth, K. C., Kraemer, W. J., et al. (2016). Dynamic resistance training as stand-alone antihypertensive lifestyle therapy: a meta-analysis. J. Am. Heart Assoc. 5, 1–15.

2 Blood Pressure Lowering Treatment Trialists Collaboration (2014). Blood pressure-lowering treatment based on cardiovascular risk: a meta-analysis of individual patient data. Lancet 384, 591–598.