Medex - globálny Ambassador

Medex - globálny Ambassador

Odborníci na včely na najvyššej úrovni

Slovinské včely: od viedenského dvora až po svetových veľvyslancov prírody!

Včelárstvo má v Slovinsku stáročnú tradíciu: v 18. storočí bol Slovinec Anton Janša prvým učiteľom včelárstva na dvore Márie Terézie. Jeho úspešné metódy z rakúska-uhorska - Kraňsko boli považované za revolučné a vyvolali skutočný včelársky boom.

Samozrejme, koleso času odvtedy zmenilo mnoho vecí: krajinu, ľudí, životné prostredie. Vášeň pre včelárstvo však zostala v bývalom dome veľkého včelárskeho odborníka Janšu: Slovinsko má v rámci Európy najvyšší počet včelárov na obyvateľa. Je preto logické, že iniciatíva na už zavedený Svetový deň včiel vyšla zo Slovinska. Od roku 2017 je 20. máj Svetovým dňom včiel - na narodeniny Antona Janšu.

Vďaka slovinskej včelárskej tradícii, úspešne vyvážaným včelím produktom a šetrnej včelárskej turistike okolo významnej včely kraňskej (Apis mellifera carnica) sa prehĺbilo povedomie o význame včely pre náš ekosystém a o jej ohrození toxínmi z prostredia.

Dnes je slovinská spoločnosť Medex považovaná za lídra na trhu vo výrobe výživových doplnkov zo včelích produktov, ako sú propolis, materská kašička alebo peľ. Najmodernejšia laboratórna technológia premieňa cenné suroviny kraňskej včely na jedinečné výrobky: Vlajkovou loďou spoločnosti sú tekuté propolisové prípravky, ako aj plnenie do sklenených fľaštičiek. Obe inovácie udržiavajú stabilitu zložiek, takže spotrebiteľ môže dôverovať najlepšej možnej kvalite.

Všetky produkty možno použiť aj na podporu cielenej apiterapie. Ide o lekársku aplikáciu propolisu, včelieho vzduchu, včelieho jedu, včelieho vosku a medu - šetrnú cestu k lepšej kvalite života.

Spoločnosť Medex už podporila iniciátorov Svetového dňa včiel. Teraz bol vykonaný ďalší dôležitý krok: v decembri 2022 UNESCO uznalo historicky bohatú včelársku tradíciu Slovincov za nehmotné kultúrne dedičstvo ľudstva. V súčasnosti sa v Slovinsku chová približne 200 000 včelstiev včely kraňskej. V centre pozornosti je riadený chov včelích matiek, pretože prirodzene vyvinutý poddruh včely medonosnej (Apis mellifera) vykazuje mimoriadne dobré vlastnosti, ako je jemnosť, výborná orientácia, odolnosť voči poveternostným vplyvom a vysoké výnosy.

Čo môžete urobiť? Ako spotrebiteľ máte možnosť podporiť určitú vec kúpou určitých výrobkov. Ak máte záujem o včelie produkty, ako je med alebo propolis, vyberte si sociálne a udržateľne orientované spoločnosti. Týmto spôsobom nepriamo podporíte napríklad ochranu včiel a potrebný výskum.

Mimochodom, včely sú jedným z najstarších hospodárskych zvierat: už približne 15 000 rokov udržiavajú ľudia symbiotický vzťah s usilovnými letcami, ktorí niekedy musia navštíviť dva milióny kvetov kvôli jednému kilogramu medu. Bez ohľadu na to, akým prírodným pokladom včela je, vždy s ňou dostanete láskavý pozdrav prírody, ktorý nás učí úcte k najmenším živým tvorom: Včely sú zodpovedné za približne tretinu svetovej produkcie potravín. Chapeau!