Ako dobre spávate?

Ako dobre spávate?

Dnes už každý vie, že fyzická aktivita je základným faktorom zlepšovania zdravia. Šport sa opakovane ukázal ako vhodný v rôznych oblastiach, vrátane:

  • budovania svalovej hmoty
  • redukcie tuku
  • prevencie chorôb
  • zlepšenia kvality spánku

Posledný bod tohto zoznamu je však dnes často prehliadaný. Nedostatočný, zlý spánok je pridruženým rizikovým faktorom pre zdravie, pôsobí negatívne a okrem iného zvyšuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, obezity, cukrovky typu 2, depresí a nehôd.

Preto sa odporúča sedem až osem hodín kvalitného spánku každý deň. Tým sa znižuje pravdepodobnosť mnohých chorôb. Silový tréning Vám takisto môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku. Tu sú najdôležitejšie dôvody zlého spánku:

Bolesť chrbta a svalové napätie

Mnoho ľudí trpí bolesťami chrbta a svalovým napätím a v dôsledku toho nemôžu dobre spať. Cielené posilňovanie krčných a chrbtových svalov dokáže zlepšiť až 80 % všetkých chronických problémov v týchto partiách. Namiesto toho, aby ste sa od bolesti stonali v posteli, môžete opäť dobre spať celú noc.

Stres

Ak často nemôžete spať a neustále sa otáčate zo strany na stranu, jedným z dôvodov môže byť stres – profesionálny aj osobný. Silový tréning pomáha znižovať stres a stať sa vyváženejším.

Depresie

Štatistiky ukazujú, že približne jeden z desiatich ľudí trpí klinickou depresiou. Samozrejme, dobre nespia ani ľudia s psychickými problémami – čo sa následne negatívne prejavuje na ich psychickom stave. Je to začarovaný kruh. Silový tréning pomohol mnohým ľuďom znížiť závažnosť depresie. Zvýšená kvalita života sa potom následne prejavila na zlepšenej kvalite spánku.

Úzkostné poruchy

Mnoho ľudí dnes trpí úzkosťou, kvôli ktorej často v noci budia. Ukázalo sa, že pravidelné cvičenie môže zlepšiť náladu a znížiť napätie. To znižuje úroveň úzkosti a zvyšuje kvalitu spánku.

Dobrý spánok je najlepší

V súčasnosti existuje mnoho štúdií, ktoré dokazujú pozitívny vplyv pravidelného silového tréningu na kvalitu spánku. Samozrejme, existujú aj ďalšie tipy, s pomocou ktorých môžete zlepšiť jeho kvalitu:

  1. Choďte spať každý deň v rovnakom čase a tiež vstávajte vždy v rovnakom čase.
  2. Vyhnite sa kofeínu a veľkým a tučným jedlám po 17. hodine.
  3. Než pôjdete spať, vedome si doprajte nejaký čas na relaxáciu.
  4. Nepoužívajte elektronické zariadenia tesne pred spaním. odporúča sa minimálne 30 minútová pauza od obrazovky pred tým, ako si pôjdete ľahnúť.
  5. Teplý kúpeľ dokáže zázraky, pretože uvoľňuje.
  6. Spite v čo najtmavšej miestnosti, ktorá nie je príliš teplá.