6 výhod rastlinných bielkovín

6 výhod rastlinných bielkovín

Rastlinné bielkoviny ponúkajú oproti živočíšnym niekoľko výhod. Pozrime sa na to bližšie.

Prečo proteín

Bez bielkovín by ľudské telo prestalo fungovať. Proteíny sú stavebnými kameňmi života. Každá bunka sa skladá z aminokyselín, ktoré sú základom stavby bielkovín. Proteín podporuje energetickú hladinu, buduje svalovú hmotu a je dôležitý pre tvorbu enzýmov a neurotransmiterov. Nie je teda divu, že bielkoviny sú jednou z troch makroživín (popri tuku a sacharidoch).

Ak si ale chcete dopriať šťavnatý steak, mali by ste zvážiť jednu vec: dôležité sú nielen samotné bielkoviny, ale aj to, odkiaľ ich telo získa. Rastlinné bielkoviny ponúkajú určité výhody, na ktoré sa teraz pozrieme podrobnejšie.

Výhody rastlinných bielkovín

Zlepšené trávenie

Zelenina, strukoviny, obilniny, orechy a semená obsahujú veľa rozpustnej a nerozpustnej vlákniny, ktorá prirodzene stimuluje trávenie. Rozpustná vláknina nám dáva pocit sýtosti po jedle, zatiaľ čo nerozpustná vláknina pomáha tráveniu.

Zlepšený metabolizmus

Kombinácia vlákniny a bielkovín v mnohých rastlinných potravinách znamená, že telu chvíľu trvá, kým strávi celé potraviny. Rastlinné bielkoviny sa trávia pomalšie ako tuky alebo sacharidy kvôli obsiahnutej vláknine. Čím viac práce musí telo vynaložiť na trávenie, tým viac je rozbehnutý metabolizmus.

Kardiovaskulárne zdravie

Ľudia, ktorí nejedia žiadne alebo iba málo živočíšnych produktov, majú tendenciu mať nižšiu hladinu cholesterolu, pretože konzumujú menej nasýtených tukov. S výnimkou kokosového a palmového oleja obsahujú rastliny len veľmi malé množstvo nasýtených mastných kyselín. Rastlinné steroly sú tiež dobré pre zdravie srdca.

Menej pridaných hormónov a antibiotík

V priemyselnom poľnohospodárstve sa dnes vo veľkom používajú antibiotiká a hormóny. To zaisťuje, že zvieratá rastú rýchlejšie a neochorejú. Rastlinná strava je naopak bez pridaných hormónov či antibiotík a obsahuje vitamíny, minerály, antioxidanty...

Dobré pre zem

Ak si zvolíte rastlinné zdroje bielkovín namiesto živočíšnych, má to pozitívny vplyv aj na životné prostredie a klímu. Výroba jedného kilogramu hovädzieho mäsa si vyžaduje štyri až šestnásť kilogramov obilia alebo sóje, v závislosti od zdroja. Okrem toho sa nemsmie zabúdať ani na vysokú spotrebu vody, až 15 litrov na kilo, emisie skleníkových plynov a potrebu miesta. Ak obilím nekŕmite zvieratá, ale jete ho sami, nemusíte byť matematik, aby ste zistili, že je to lepšie pre klímu a životné prostredie.

Vitamínové bomby a minerálne granáty

Opakovať to nemusíme, pretože to už každý počul minimálne tisíckrát – ale je to predsa také úžasné: rastlinné potraviny dodávajú telu dôležité živiny, od vitamínov a minerálov až po sekundárne rastlinné látky a antioxidanty. Ak si chcete zachovať zdravie, mali by ste sa stravovať hlavne rastlinne.

Rastlinné potraviny s vysokým obsahom bielkovín

Teraz, keď sme sa pozreli na niektoré z výhod, vymenujme niekoľko ďalších rastlinných potravín bohatých na bielkoviny:

  • strukoviny: fazuľa, hrach, cícer, šošovica, sója ...
  • celozrnné produkty: amarant, pohánka, špalda, proso, ovos, quinoa, ryža ...
  • orechy/semená: chia semená, arašidy, konopné semená, tekvicové semená, mandle, pistácie, sezam, slnečnicové semená ...

Najlepšie je skombinovať dve z týchto troch skupín potravín na porciu jedla. To zaisťuje, že s každým jedlom telo získa všetkých 20 aminokyselín.