Ako zvýšiť svoju koncentráciu

Ako zvýšiť svoju koncentráciu

Sústredenie a koncentrácia sú v súčansostni čoraz dôležitejšie, ale aj ťažšie dosiahnuteľné. Tu je niekoľko tipov, ako ich zlepšiť.

Sústrediť sa môže byť často náročné. Najmä v dnešnom hlučnom svete, pretkanom neustálym rozptyľovaním, nie je jednoduché plne sa koncentrovať. Práve preto sa o to viac oplatí, ak dokážete zbystriť myseľ a sústrediť svoju pozornosť na veci, na ktorých skutočne záleží.

Čo je to zameranie

Zameranie je odborníkmi často definované ako akt vedomej koncentrácie na niečo. Vedomé zameranie sa na niečo znamená aj ignorovanie iných vecí. Kľúčovú úlohu zohráva výber.

Zameranie je kľúčom k produktivite, pretože povedať nie všetkým ostatným možnostiam otvára možnosť dosiahnuť to, čo ešte zostáva.

Prečo sa už nemôžeme sústrediť

Ľudia dnes nemajú problém so zameraním sa, ale s výberom. Mozog zdravého človeka sa vždy dokáže sústrediť – pokiaľ odstránime rušivé vplyvy. Dôkazom toho sú veci, ktoré majú svoj deadline. V určitom momente je to také naliehavé, že si jednoducho sadnete a vec dokončíte. Keď je niečo naliehavé, zrazu je prítomná aj koncentrácia.

Namiesto robenia jednej veci naraz sa dnes žiaľ uchytil multitasking. Na prvý pohľad to znie celkom dobre. Namiesto toho, aby sme robili len jednu úlohu, robíme ich niekoľko naraz. Rovnica, že čas sa tak využíva efektívnejšie, je, bohužiaľ, nesprávna. Dôvodom je to, že hoci môžeme robiť viacero úloh súčasne, môžeme sa sústrediť len na jednu úlohu naraz. Keď robíte viac vecí naraz, Vaša koncentrácia len poskakuje tam a späť. Zlé je, že táto zmena neprebieha hladko. Ak pri niečom inom rýchlo skontrolujete svoj smartfón, trvá to napríklad viac ako minútu, kým sa na prvú úlohu sústredíte rovnako ako predtým. Ak teda kontrolujete správy a e-maily každých päť minút, každú hodinu stratíte dvanásť minút.

Tipy na lepšie sústredenie sa

Svoju tendenciu k multitaskingu môžeme obmedziť meraním nášho pokroku. Často strácame koncentráciu, pretože nemáme žiadnu spätnú väzbu. Mozog chce vidieť pokrok, ktorý robíme.

Kedysi to bolo jednoduché. Roľník na prvý pohľad videl, ktorú časť poľa už zoral pluhom. Tento pokrok je na počítači ťažko dosiahnuteľný, obsah obrazovky sa mení, ale samotná obrazovka zostáva vždy rovnaká.

Je preto esenciálne veci merať, pretože len to, čo sa meria, sa dá zlepšiť. Meranie by nemalo byť úsudkom o tom, kto ste, ale skôr ukázať, kde stojíte.

Meranie nemusí byť vôbec zložité. Stačí X v kalendári, keď sme niečo urobili so sústredením. Cieľom je potom jednoducho reťaz neprerušiť alebo ju prerušiť čo najmenej.

Ako zlepšiť koncentráciu

Existuje mnoho spôsobov, ako zlepšiť svoju koncentráciu. Tu je niekoľko nápadov a návrhov:

  • Žiadne rozptyľovanie
    To je relatívne samozrejmé. Nechajte telefón v inej miestnosti alebo ho vypnite. E-maily čítajte až na poludnie a odstráňte všetky ostatné rušivé prvky.
  • Hlavná povinnosť
    Každý deň si vyberte jednu úlohu, ktorá je pre daný deň absolútne najdôležitejšia. Samozrejme, môžete mať na svojom zozname aj iné úlohy, ale táto jedna hlavná úloha je absolútnou nevyhnutnosťou, o ktorej sa nedá vyjednávať. Táto "kotva" vás udrží v štruktúre po zvyšok dňa.
  • Venujte pozornosť úrovni energie
    Je jednoduchšie riadiť našu energetickú hladinu ako náš čas. Mali by sme sa teda venovať určitým činnostiam, ktoré si vyžadujú našu plnú pozornosť v čase dňa, keď máme najviac energie. Časový manažment v tomto prípade nie je nápomocný. Na čo je dobré, ak máte čas, ale nemáte energiu na dokončenie plánovaných úloh?

Bez ohľadu na to, akú stratégiu použijete, dôležité je len jedno: vždy, keď sme rozptýlení a nevieme sa sústrediť, pomôže zamerať sa na jednu vec, na ktorú sa treba sústrediť, a to až kým ju nedokončíme. V prípade potreby to znamená aj elimináciu rušivých vplyvov. Hlavné je len začať.