Športovanie vo vyššom veku

Športovanie vo vyššom veku

Šport nie je len skvelá vec pre mladých, ale prináša mnohé výhody aj starším ľuďom. A čo viac, cvičenie sa dokonca dôrazne odporúča.

Štúdie napríklad ukazujú, že cvičenie môže zabrániť následkom pádov a znížiť riziko straty autonómie. Čo si však treba uvedomiť je, že nie všetky športy sú rovnako vhodné aj pre starších ľudí. Iné sa na to dokonale hodia.

Tu je prehľad a niekoľko rád o pohybových cvičeniach vhodných pre ľudí vo vyššom veku.

Výhody športu pre ľudí vo vyššom veku

Krátko po 30. roku života svalová hmota začne neustále klesať. Pretože sa to deje veľmi pomaly, väčšina ľudí si to nevšimne. Od 50. roku života sa však tento proces citeľne zrýchľuje. Navyše, starnutím narastá dýchavičnosť, priberanie na váhe je bežné a fyzická rovnováha klesá.

Znižuje sa aj schopnosť starších ľudí zostať nezávislými a zvyšuje sa riziko pádov. To je dôvod, prečo môže byť nečinnosť pre starších ľudí taká riziková. Na boj proti týmto následkom môže byť dobrou terapiou mierne cvičenie.

Pravidelná fyzická aktivita pomáha:

  • znížiť riziko pádu
  • znížiť riziko obezity
  • znížiť stres a predchádzať srdcovým chorobám
  • prispievať k zníženiu hladiny cholesterolu
  • bojovať proti osteoporóze
  • k zlepšeniu imunitného systému
  • k udržaniu svalovej hmoty
  • vytvárať sociálne väzby a znižovať riziko depresie

Zvážte svoju fyzickú kondíciu

Predtým, ako sa pustíte do novej pohybovej a športovej aktivity, musíte poznať a vziať do úvahy svoje schopnosti. Je dôležité, aby ste sa porozprávali s lekárom alebo špecialistom na športovú medicínu, aby ste skontrolovali, či je aktivita vhodná pre Váš zdravotný stav. Podľa výsledkov sa potom môžu vlastné pohybové návyky prispôsobiť zdravotnému stavu.

V každom prípade existuje niekoľko opatrení, ktoré by ste mali prijať, najmä ak sa práve vraciate k športovaniu:

  • Neskočte do fyzickej aktivity zo dňa na deň: tréning musí začať pomaly a potom sa postupne zvyšovať.
  • Pravidelnosť je dôležitá pre dosiahnutie dobrých výsledkov a vyhnutie sa zraneniam.
  • Vyhnite sa atletickým súťažiam a extrémnej námahe.
  • Noste vhodné vybavenie: vyberte si vhodnú obuv a oblečenie pre daný šport.
  • Uistite sa, že počas cvičenia dostatočne pijete.

Ktoré športy sú vhodné pre starších ľudí?

Fyzická výkonnosť po 50-ke je veľmi odlišná v porovnaní s tou po 20-ke. Preto sa nie vždy odporúča robiť každý šport, ktorému ste sa venovali, keď ste boli mladí. Kondičku a flexibilitu však možno zlepšiť v každom veku.

Niektoré športy sa v staršom veku neodporúčajú, najmä ak ste ich nikdy nepraktizovali. Patria sem napr. lyžovanie alebo raketové športy ako tenis a squash, ktoré môžu preťažovať kĺby. Beh môže byť príliš únavný pre srdce a kolená starších ľudí. Existuje však veľa športov, ktoré sú ideálne aj vy vyššom veku. Tu je niekoľko návrhov:

Joga

Cieľom jogy je harmonizácia tela a mysle. Je založená na jemných, sekvenčných pohyboch a dýchacích technikách, ktoré uvoľňujú svaly. Joga robí kĺby pružnými.

Nordic Walking

Nordic walking je šport praktizovaný v Škandinávii na rýchly pohyb po zasnežených poliach. Na rozdiel od tradičnej chôdze alebo turistiky sa nordic walking robí s palicami.

Zatlačením palíc zvisle a vodorovne precvičíte ruky, prsné svaly, ramená a zadok. Tento vyvážený a harmonický vytrvalostný tréning generuje menej otrasov a vibrácií ako beh. V skutočnosti palice znižujú hmotnosť pôsobiacu na kolená o viac ako tretinu. To je oveľa lepšie pre kĺby.

Gymnastika

V halovej gymnastike možno pohyby prispôsobiť potrebám starších ľudí. Cvičenia sa zvyčajne robia v skupinách a umožňujú spevnenie tela. Aqua aerobik je tiež výborným, ku kĺbom šetrným spôsobom udržiavania kondície. Vo vode sa cítite ľahko, pretože vaše telo váži menej ako desatinu svojej skutočnej hmotnosti. Svalová práca je intenzívnejšia ako na hodine gymnastiky, bez toho, aby ste si to uvedomovali.

Kulturistika/silový tréning

Kulturistika a silový tréning sú výhodné, pretože sa nimi dajú veľmi cielene precvičiť jednotlivé svalové skupiny a stať sa tak celkovo veľmi fit – pri rozumnom civičení. Ak zvolíte príliš veľkú váhu, veľmi to zaťažuje vaše kĺby a často vedie k zraneniam.

Tai Chi

Tai Chi, ktoré pochádza z Číny, umožňuje starším ľuďom udržiavať prospešnú fyzickú aktivitu napriek zdravotným problémom, ako je artritída alebo srdcové problémy.

Tento šport posilňuje svalový tonus a zlepšuje rovnováhu a flexibilitu vďaka plynulým a pomalým pohybom. Je však dôležité, aby boli školitelia špeciálne vyškolení na prácu so staršími ľuďmi.

Cyklistika

Cyklistika je vhodná pre ľudí trpiacich degeneratívnou artritídou bedier, členkov a kolien (okrem ťažkej degeneratívnej artritídy kolena) alebo pre ľudí s nadváhou, keďže tento šport je mimoriadne nenáročný na kĺby.

Všetky začiatky sú ľahké

Dostať sa k športu je zvyčajne ľahký krok, ak to beriete s nadhľadom a nepreháňate to. Na udržanie aktivity by sa však mali dodržiavať niektoré pravidlá. Pri vykonávaní športu je potrebné vyhnúť sa obmedzeniam. Tréning musí zostať potešením. Občas to môže byť vyčerpávajúce, no predovšetkým Vás to musí baviť, inak nevydržíte. Nepreháňajte to. Frekvencia a trvanie fyzickej aktivity musia zostať v rozumných medziach. V opačnom prípade sa zvyšuje riziko zranenia.

Fyzická aktivita je možná v každom veku, ak máte dostatok dobrej vôle, sebavedomia a poznania vlastných hraníc. Takže neexistujú žiadne výhovorky. Stačí začať s niečím, čo vás baví, a po niekoľkých týždňoch začnete vidieť pozitívne účinky.