10 tipov pre trvalo štíhlu postavu

10 tipov pre trvalo štíhlu postavu

Teploty stúpajú a čím je teplejšie, tým je oblečenie vzdušnejšie. To ale znamená, že pár kíl navyše už tak dobre neukryjete. Okrem toho, na bokoch mohol zostať nejaký ten zimný tuk – dokonca možno ešte z minulej zimy. Pre niekoho je zase ťažké zapnúť posledný gombík na letných nohaviciach – skrátka: je čas zbaviť sa prebytočných kilogramov, aby sme mohli privítať leto v akomkoľvek outfite.

Ako každý rok, aj teraz zapĺňajú časopisy a blogy množstvá diétnych trendov a návrhov vo všetkých možných aj nemožných variantoch. Chudnutie a/alebo udržanie si hmotnosti však nie je také ťažké, ak sa budete držať niekoľkých dôležitých odporúčaní a zásad.

 1. Jedzte menšie porcie.
  Ak si zvyknete jesť menšie porcie, telo sa po relatívne krátkom čase prispôsobí. To vám pomôže nielen schudnúť alebo si váhu udržať, ale má to aj tú výhodu, že sa nebudete prejedať. Keď budete jesť príliš veľa, budete unavení a malátni. Jednoduchý tip na menšie porcie, ktorý naozaj funguje, je tento: stačí použiť menší tanier. To vytvára vizuálny dojem, že máte na tanieri dosť, no porcia je stále menšia ako obyčajne.
 2. Žiadne zrieknutie sa stravy.
  Ak opakovane vynechávate jedlá, môže to mať za následok zvýšený apetít, ktorý z dlhodobého hľadiska vedie k tomu, že jete viac ako zvyčajne. Práve teraz je veľkým trendom prerušovaný pôst. Pravdou ale je, že nie každý ho zvládne. Ak trpíte zvýšeným apetítom pri vynechávaní jedla, je lepšie jesť pravidelne, ale menej.
 3. Jezdze, keď máte hlad a zastavte sa tesne predtým, ako budete nasýtení.
  Komentár vlastne ani netreba. Jedenie z nudy alebo zo zvyku, hoci človek nie je hladný, pridáva kilá. Zastavte sa pri jedení vždy, keď by ste mohli ešte niečo zjesť, ale nie ste sýti. Je to zdravšie ako opak a budete mať viac energie.
 4. Žiadne rozptyľovanie pri jedle.
  Je to, samozrejme, výzva, ale pomáha. Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí sa na jedlo nesústredia, zjedia väčšie množstvá. Preto nejedzte pred televízorom alebo pri čítaní novín.
 5. Jedzte vedome a bez výčitiek svedomia.
  Už len tento tip vám môže ušetriť veľa kilogramov. Nájdite si dostatok času a jedzte vedome. Týmto spôsobom si rozviniete lepšie pochopenie svojho pocitu hladu a svojho tela. Vďaka tomu si ľahšie udržíte váhu. A ak občas zjete niečo sladké, tak si to jednoducho vychutnajte. Z dlhodobého hľadiska majú výčitky svedomia za následok len to, že človek bude jesť ešte viac.
 6. Počítajte aj s komplikáciami.
  Akýmkoľvek smerom život pôjde, nebude to stabilná cesta, ale horská dráha. Po každom vrchole nasleduje pád. Od začiatku očakávajte komplikácie a vytvorte si plán, čo v tom prípade robiť. Koniec koncov, vždy existuje nový deň. Ak ste zlyhali dnes, zajtra môžete začať odznova. To je na tom skvelé: ak keď ste jeden deň hodovali, neznamená to, že pokrok, ktorý ste dosiahli v predchádzajúcich týždňoch, je preč. Heslo znie: vstať a pokračovať.
 7. Trpezlivosť je cnosť.
  Buďte so sebou trpezliví. Chvíľu trvá, kým zhodíte prebytočné kilá. Vždy si pamätajte, že ani vy ste tie kilá nepribrali cez noc. Potrvá to tak dlho, ako je potrebné.
 8. Neodchyľujte sa od základného stavu.
  Čo to znamená? Jednoducho: ak sa budete striktne držať prepracovaného diétneho plánu a/alebo budete jesť len potraviny, ktoré by ste si inak nikdy nekúpili, Váš úspech pri chudnutí dlho nepotrvá. Akonáhle sa plánovanie skončí, upadnete späť do starých vzorcov; a to nikto nechce. Je lepšie robiť úpravy krok po kroku. Postupom času sa tieto nové úpravy stanú novým základným stavom, novým normálom. Potom už na to nemusíte myslieť, ale budete robiť tieto veci automaticky. Vtedy ste vyhrali.
 9. Zmeňte zlé stravovacie návyky.
  Povedzme si úprimne: každý, bez ohľadu na to, aký je štíhly, má nejaké zlé stravovacie návyky. Aby ste ich mohli zmeniť, mali by ste si najskôr všetko zapísať. Potom sa pozrite na tento zoznam a riešte postupne jeden zlozvyk po druhom. Najlepšie urobíte, ak zlozvyk nahradíte novým dobrým. Je to jednoduchšie, ako s niečím len tak prestať.
 10. Zostaňte pevní.
  Moderný svet ponúka toľko možností, takmer ako rozprávková krajina blahobytu. Sme neustále pokúšaní. Tu je dôležité mať na pamäti pozitívne veci, ktoré so sebou prináša vzdanie sa nezdravého jedla - potom pokušenie už nebude také veľké.

Ak budete dodržiavať tieto jednoduché pravidlá, dlhodobo schudnete a váhu si udržíte. Dosiahnutie želanej hmotnosti týmto spôsobom trvá dlhšie, no je udržateľnejšie. Želáme Vám veľa úspechov a príjmených chvíľ pri budovaní nových návykov.