Mentálna odolnosť pre väčší úspech pri tréningu

Mentálna odolnosť pre väčší úspech pri tréningu

Čo môžeme urobiť, aby sme tréning naozaj zvládli, keď ide do tuhého.

Ak začnete cvičiť alebo trénovať nový šport, všetko je nové a neznáme. Je ľahké nechať sa motivovať. Postupom času však narastá odpor. Cvičenie sa stáva rutinou a povedzme si úprimne, v určitom momente začne byť nudné či jednotvárne. Vtedy to chce odvahu a odhodlanie. Musíte zaťať zuby, aby ste to zvládli a naozaj sa zlepšili. Cesta k majstrovstvu je dlhá.

Čo je to mentálna odolnosť?

V podstate ide o vytrvalosť a vášeň dosiahnuť dlhodobé ciele, ktoré boli stanovené. Niekedy sa odborne nazýva aj reziliencia.

Väčšina ľudí spája duševné ťažkosti s bezohľadnosťou voči sebe samým, aj keď už nevládzu. Často máme predstavu o extrémnej situácii, v ktorej človek narazí na svoje hranice a potom ich prekročí. Ale o tom psychická odolnosť nie je. Tá znamená ďalej rovnako pokračovať, aj keď človek nemá chuť.

Štúdie na túto tému ukázali, že ľudia s vyššou mentálnou odolnosťou s väčšou pravdepodobnosťou dosiahnu svoje ciele. Študenti s väčšou mentálnou odolnosťou tiež vykazovali lepšie výsledky ako „inteligentnejší“ študenti, ktorí boli menej psychicky odolní.

Ako rozvíjať mentálnu odolnosť?

Teoreticky je mentálnu odolnosť relatívne ľahké zorvíjať, pretože stačí dodržať tri kroky.

Krok 1: definícia

Aby ste mohli rozvíjať mentálnu odolnosť a pokračovať, keď sa vám nechce, musíte si najprv ujasniť, čo to znamená. Odpoveď na to bude pre každého trochu iná.

Mentálna odolnosť môže znamenať, že

  • mesiac nezmeškáte tréning
  • dôsledne dodržujete diétu počas stanoveného časového obdobia
  • projekt či úlohu dokončíte niekoľko dní pred stanoveným termínom

Dôležité je, aby si človek ujasnil, čo pre neho znamená mentálna odolnosť. Až potom môžete pracovať na jej dosiahnutí.

Krok 2: malé víťazstvá

Mnohí spájajú mentálnu odolnosť s nemilosrdnosťou k sebe samým. Ale tá nemá nič spoločné s duševným utrpením. Pretože psychická odolnosť je dôležitá v každodennom živote, nie v extrémnych situáciách, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi zriedkavé.

Mentálna odolnosť je ako sval, ktorý sa dá trénovať. Musíme na nej však cielene, pravidelne pracovať - v tých najvšednejších situáciách. Tu je niekoľko príkladov, ako to najlepšie urobiť:

  • namiesto desiatich opakovaní v silovom tréningu ich urobíte jedenásť.
  • rozhodnete sa robiť niečo aktívne, keď je ľahšie venovať sa niečomu pasívnemu (čítanie knihy vs. sledovanie filmu)
  • vzdáte sa dezertu po obede

Cieľom je každý deň dokázať si nespočetnými malými víťazstvami, že máte odvahu postaviť sa na nohy a pozrieť sa životu priamo do tváre, nech už príde čokoľvek – napokon, máte na to mentálne rezervy.

Krok 3: posilnenie návykov

V prípade mentálnej odolnosti nie je rozhodujúca motivácia. Ide o to dokazovať si každý deň, že na to máte. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je vybudovať si každodenné návyky. Toto je najľahši spôsob, ako znova a znova prekonávať výzvy, čo zase trénuje našu psychickú odolnosť.

Ľudia, ktorí majú túto vlastnosť, nemusia byť odvážnejší, inteligentnejší alebo talentovanejší ako ostatní. Len musia byť dôslednejší.

Mentálna odolnosť nakoniec stojí a padá s Vašimi vlastnými návykmi. Ide o to, aby ste sa venovali každodennej praxi a dodržiavali rozvrh, ktorý ste si sami stanovili.

Ľudia s väčšou psychickou odolnosťou trénujú aj vtedy, keď sa im nechce, keď je zlé počasie alebo keď je v televízii ich obľúbený film. Majú víziu a urobia všetko pre to, aby sa naplnila.

Záver

Mentálna odolnosť neznamená byť bezohľadný k sebe samému. Ide skôr o vykonávanie vecí, aj keď sa nám do toho nechce. V tom nám môžu pomôcť návyky. Mentálnu odolnosť sme dosiahli, keď o sebe môžeme povedať: "Som príliš lenivý na to, aby som sa vzdal."