Pravda o strečingu

Pravda o strečingu

O strečingu existuje veľa informácií. Pravdepodobne ste už počuli, že naťahovanie sa je potrebné pre udržanie dlhodobej mobility. Že pohupovanie sa počas naťahovania je zlé, pretože by mohlo viesť k natrhnutiu svalových vlákien. Že by ste sa mali pred cvičením natiahnuť, aby ste znížili riziko zranenia. Je úžasné, že žiadne z týchto tvrdení nie je pravdivé – ale čo je potom pravda? Pozrime sa na to teraz. Ale začnime veľmi všeobecnou otázkou:

Potrebujem vôbec strečing?

Vo všeobecnosti sa nemusíte naťahovať, ale je to dobrý nápad, pretože tak si telo zachováva flexibilitu, najmä pri starnutí. Napríklad pravidelný strečing môže pomôcť udržať bedrá a svaly a šľachy v oblasti kolien flexibilné, keď starnete.

Pri zlom držaní tela je dobré zvyknúť si tieto svaly pravidelne naťahovať. Ak máte bolesti chrbta z celodenného sedenia za stolom, môžu vám pomôcť aj strečingové cvičenia, ktoré túto polohu zmenia.

Strečing teda nie je nutnosťou, ale je to skvelý nápad.

Mám sa pred cvičením natiahnuť?

Nie nevyhnutne. Nebolo dokázané, že to pomáha predchádzať zraneniam, zmierňuje bolesti svalov po tréningu alebo zlepšuje výkon.

Štúdie ukázali, že statický strečing pred tréningom zlepšuje výkon, napr. môže ovplyvniť rýchlosť šprintu. Najpravdepodobnejším dôvodom je jednoducho to, že držanie natiahnutia unavuje svaly.

Preto je lepšie zahriať sa dynamickými strečingovými cvičeniami, ktoré pripomínajú tréning, ale s nižšou intenzitou.

Mám sa po cvičení natiahnuť?

Po cvičení je skvelý čas na strečing, pretože svaly a kĺby sú zahriate a prekrvené, vďaka čomu sú pružnejšie.

To je čas, kedy statické strečingové cvičenia prinášajú najväčší úžitok. Pred strečingom je najlepšie chvíľu počkať. Takže po tréningu môžete urobiť pár krokov, aby ste sa trochu schladili. Potom môžete začať strečingové cvičenia.

Musím dlho držať strečingovú pózu, aby priniesla úžitok?

Nie nevyhnutne. Natiahnutie svalu na maximum a podržanie pózy na 15 až 30 sekúnd sa nazýva statický strečing a nemôže ublížiť, pokiaľ sa nenatiahnete až do bolesti.

Štúdie však ukazujú, že dynamický strečing je rovnako účinný a niekedy dokonca lepší, najmä pred tréningom. Dynamický strečing, na rozdiel od statického strečingu, jednoducho pohybuje svalovou skupinou plynule v celom rozsahu pohybu.

Pri akomkoľvek natiahnutí, či už statickom alebo dynamickom, by ste mali cítiť natiahnutie, ale nie bolesť.

Môže sa človek kedykoľvek natiahnuť?

Áno. Nie je nutné, aby ste sa naťahovali pred alebo po pravidelnom tréningu. Je len dôležité naťahovať sa pravidelne - kedy, na tom až tak nezáleží. Natiahnuť sa môžete ráno, pred spaním alebo počas prestávok v práci.

V každom prípade je najlepšie, ak zo strečingu urobíte súčasť svojho bežného života.