Mali by sme urobiť 10 000 krokov denne?

Mali by sme urobiť 10 000 krokov denne?

Väčšina z nás už počula, že by sme mali urobiť 10 000 krokov denne, aby sme zostali zdraví a fit. Súhlasí však aj veda?

Mnoho ľudí v súčasnosti sleduje svoje kroky pomocou inteligentných hodiniek, počítadiel krokov alebo aplikácií a sú nadšení, keď dosiahnu dôležitý denný cieľ 10 000 krokov.

Samozrejme, počítadlá krokov nie sú bezchybné a ani optimálne, pokiaľ ide o meranie skutočného pohybu: bez ohľadu na to, či šprintujete alebo kráčate pokojne, výsledok v počítadle krokov je rovnaký. V realite to samozrejme vyzerá inak. Tridsať minút pokojnej prechádzky nie je problém, pri plnom šprinte väčšina ľudí po tridsiatich sekundách úplne zadýcha. Napriek tomu sú krokomery dobrou referenciou toho, ako ste boli počas dňa aktívni.

Prečo je to presne 10 000 krokov?

Väčšina sledovacích zariadení je nastavená na štandardný cieľ 10 000 krokov – slávne číslo, o ktorom všetci vieme, že by sme ho mali dosiahnuť. Dalo by sa predpokladať, že toto číslo prišlo po rokoch výskumu, pretože by to bolo z dlhodobého hľadiska najlepšie pre vaše zdravie. V skutočnosti takýto rozsiahly výskum neexistuje.

Magické číslo 10 000 pochádza z marketingovej kampane, ktorá bola urobená v Tokiu v 60. rokoch tesne pred olympijskými hrami. Jedna spoločnosť začala predávať krokomer s názvom Manpo-kei: „Man“ znamená 10 000, „po“ kroky a „kei“ merač. Úspech bol obrovský a číslo sa odvtedy etablovalo v kolektívnej svetovej pamäti.

Samozrejme, boli robené aj štúdie a výsledky spočiatku nie sú extrémne prekvapivé: ak urobíte 10 000 krokov denne, zdravotné benefity sú väčšie, ako keby ste spravili len 5 000 krokov. Až donedávna však neexistovali žiadne údaje o inom počte medzi tým. Dokonca ani dnes neexistujú takmer žiadne štúdie o bežnej dospelej populácii.

Napriek tomu existuje zaujímavá štúdia z Harvardu, ktorá merala denné kroky 16 000 žien starších ako 70 rokov. Denné kroky sa porovnávali s celkovou mortalitou. Po niekoľkých rokoch zomrelo 504 z týchto 16 000 žien. Čo myslíte, koľko krokov urobili tie ženy, ktoré žili dlhšie? Bolo to magických 10 000 krokov denne?

V skutočnosti bol priemerný počet 5 500 – a úmrtnosť súvisela s počtom krokov, pričom účinnosť sa zvyčovala postupne. Ženy, ktoré urobili viac ako 4 000 krokov denne, mali výrazne vyššiu pravdepodobnosť, že budú nažive, ako tie, ktoré urobili iba 2 700 krokov. Je prekvapujúce, že taký malý rozdiel môže mať dôsledky na niečo také zásadné, ako je dlhovekosť.

Čím viac tým lepšie?

Podľa tejto logiky by sa dalo predpokladať, že čím viac krokov urobíte, tým lepšie. To je však pravda len čiastočne, pretože benefit stagnoval od cca 7500 krokov za deň a od tohto počtu krokov už nebol rozdiel v dĺžke života.

Bohužiaľ, toto je jedna z mála štúdií na túto tému, takže k výsledkom by sa malo pristupovať opratrne. Je možné, že medzi počtom krokov a úmrtnosťou neexistuje vôbec žiadna súvislosť. Jedna štúdia to nemôže s istotou povedať, pretože existuje jednoducho príliš veľa faktorov, ktoré môžu ovplyvniť výsledky.

Otázka mysle

Otázka optimálneho počtu krokov z psychologického hľadiska je samozrejme tiež vzrušujúca. Cieľ 10 000 krokov sa zdá byť veľmi ambiciózny, hlavne preto, že by sa mal dosiahnuť na dennej báze. To by mohlo mnohých odradiť, čo môže viesť k tomu, aby to neskúsili. Ak svoj cieľ nedosiahnete každý deň, skôr alebo neskôr stratíte chuť to vôbec skúšať.

Takže na všeobecné zvýšenie počtu krokov je z psychologického hľadiska lepší nižší cieľ. Ale aj tak môžete doslova stratiť chuť chodiť. Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí počítajú svoje kroky, sa viac hýbu, no menej si to užívajú.

Počítanie krokov môže byť kontraproduktívne aj v iných smeroch – signalizuje, že môžete prestať hneď, ako dosiahnete cieľový počet krokov. Na tento deň je úloha konečne hotová. Potom urobíte takpovediac len minimum namiesto toho, aby ste trochu viac behali a cítili sa tak ešte viac fit. Koniec koncov, je to úloha a nie potešenie.

Záver

Počítajte svoje kroky, ak vám to pomôže pravidelne sa hýbať. Nezabúdajte však, že 10 000 krokov je marketingový ťah vypálený do kolektívnej mysle. Namiesto toho si stanovte svoje ciele tak, aby boli vhodné pre vás. To môže byť viac alebo oveľa menej.

Nezáleží na tom, koľko krokov urobíte dnes alebo zajtra, ale ako pravidelne sa hýbete.

--

Upozornenie

Tento článok ponúka len všeobecné informácie a nemal by sa považovať za náhradu rady od lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka. Vždy sa poraďte so svojím všeobecným lekárom, ak máte akékoľvek obavy o svoje zdravie.