Prekonajte svoje slabšie ja

Prekonajte svoje slabšie ja

Poznáte to aj Vy? Ráno vstanete a viete, že dnes to bude náročné. Cítite sa vyčerpaní, nemáte energiu a nepomáha Vám ani káva. A večer je tréning. To je posledná vec, ktorú chcete v takýto deň robiť.

Samozrejme, pokušenie jednoducho vynechať tréning je obrovské. Veď výhovorka sa rýchlo nájde. Odpovede „Necítim sa tak dobre“ alebo „Dnes naozaj nie je dosť času“ sú rýchlo po ruke a takmer na jazyku. Nemusí to byť zlý deň, ktorý znemožňuje tréning. Často stačí jedna negatívna myšlienka.

Radi by sme ponúkli alternatívu pre tieto negatívne vety. Čo si myslíte o: „Vždy sa po tréningu cítim skvele. Hlava je voľná a moje telo sa cíti dobre.“ Tajomstvom sú ďalšie podmienky, ktoré takáto veta vytvára. V duchu si takouto vetou v podstate obliekate športové oblečenie namiesto toho, aby ste si ho vyzliekli.

Vyhrávajú pozitívne návrhy

Ak sa človek sám ovplyvňuje, odborníci hovoria o autosugescii. Pomerne veľa ľudí sa s týmto pojmom už stretlo. Čo však mnohí nevedia: autosugesciu každý používa nonstop, pretože sa ovplyvňuje každú minútu každého dňa. Nemôžeme predsa prestať myslieť a tak naše myšlienky ovplyvňujú náš postoj k svetu, naše činy - jednoducho všetko. Aby sme autosugesciu používali vedome, stačí nám prejsť z negatívnych myšlienok na pozitívne.

Najlepšie urobíte, ak budete mať pripravených niekoľko hotových viet, ktoré si môžete povedať, ak sa objavia negatívne myšlienky. Zapíšte si tieto vety a prečítajte si ich raz denne, kým si ich zapamätáte. Prípadne môžete použiť aj fotografie, napr. z pláže, kde sa chystáte na ďalšiu dovolenku. Potom si už len predstavte, ako sa prechádzate po pláži so svojím vysnívaným telom. To je skvelá motivácia.

Presvedčivé je len to, čo chcete

Nakoniec nás presvedčí len to, čo úzko súvisí s našimi cieľmi. Bolí Vás už roky chrbát a teraz máte toho konečne dosť? Potom si zostavíte veľmi konkrétny plán, ako krok za krokom dostať bolesť pod kontrolu. Po vytvorení tohto plánu je najlepšie hneď pridať jeho opatrenia do kalendára. Potom je v kalendári napríklad každý pondelok, stredu a piatok tréning o 17:00.

Nezabudnite na odmeny

Tieto plány a pozitívne návrhy znejú dobre, ale čo ľudia, ktorí boli roky nečinní? Koniec koncov, je obzvlášť ťažké vymaniť sa z každodenných problémov. Často je potrebná väčšia podpora. Existujú dva tipy, ktoré sú dobré na počiatočné vytvorenie návyku:

  • Odmeny: cvičenie si nemusíte robiť ťažším, ako už je. Odmeňte sa, ak ste boli na tréningu. Odmena by mala zodpovedať Vašim cieľom. Ak cvičíte, pretože chcete schudnúť, zmrzlinový pohár nemusí byť dobrý nápad. Potom je lepšia napríklad epizóda Vášho obľúbeného serálu. Odmena prináša radosť a tým zvyšuje pravdepodobnosť, že pôjdete na ďalší tréning.
  • Sociálny tlak: druhou možnosťou je jednoducho zverejniť, že teraz chudnete a pravidelne cvičíte. To vytvára jemný spoločenský tlak, napokon, každý chce byť vnímaný ako človek, ktorý sa drží toho, čo hovorí. Je teda pravdepodobnejšie, že skutočne pôjdete cvičiť. Ak to chcete posunúť ešte o stupeň vyššie, môžete požiadať niekoho, komu dôverujete, aby s Vami pravidelne kontroloval, ako sa veci majú, alebo Vás požiadal, aby ste si išli zacvičiť.

Skôr či neskôr sa vytvorí návyk. Viete, že je to tak, keď idete cvičiť bez rozmýšľania, aj keď sa Vám v ten deň nechce. Keď je vnútorná motivácia takáto veľká, dokázali ste to. Potom už nie je potrebný vonkajší stimul.