8 tipov, ako dodržať novoročné predsavzatia

8 tipov, ako dodržať novoročné predsavzatia

Vždy je to tá istá hra. Každý rok v tomto období si nespočetné množstvo ľudí na celom svete dáva predsavzatia, ktoré dodržia v novom roku, aby boli isté oblasti ich života lepšie. Stanovia si veľké ciele – zhodiť pár kíl, byť produktívnejší, zarobiť viac peňazí, zbaviť sa zlých návykov – a zakaždým rýchlo ustúpia. Prevažná väčšina predsavzatí sa zrúti pomerne rýchlo.

Stanovenie cieľov však nie je vo svojej podstate zlé ani odsúdené na neúspech. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, stanovenie cieľov nie je problém – a ani ich stanovenie na začiatku nového roka. Stanovenie cieľov je rozhodujúce pre úspech. Problém nastáva, keď si stanovíme nejasné ciele bez neurčených časových termínov, štruktúr alebo plánov, ako ich dosiahnuť.

Schudnúť pár kíl alebo zarobiť viac peňazí nie sú konkrétne ciele. Je to ako povedať, že chcete navštíviť nové mesto a nechať to tak. Bez jasnej predstavy o tom, kde, kedy alebo ako sa na toto miesto dostať, pravdepodobne zostanete doma.

Prinášame Vám niekoľko tipov, ako sa skutočne motivovať k tomu, aby ste svoje novoročné predsavzatia dodržali, alebo ako si ich naplánovať, aby ste zvýšili pravdepodobnosť úspechu.

Nebuďte svojím najtvrdším kritikom

Väčšina ľudí sa snaží motivovať sebakritikou. Ale ak sa budete karhať zakaždým, keď zakopnete, Vaša motivácia sa nezvýši. Naopak, štúdie ukázali, že sebaodsudzovanie vo Vás vyvoláva úzkosť a depresiu a znižuje sebadôveru vo vlastné schopnosti, čo samozrejme nie je dobré, ak chcete zmeniť svoj život.

Rozvíjajte súcit so sebou samým

Tajomstvo vlastnej motivácie je súcit so sebou samým. To je ten najlepší motivátor vydržať, aj keď ste napr. už vynechal niekoľko návštev posilňovne. Neúspech nie je koniec sveta a vždy bude existovať zlyhanie, pretože nikto nie je dokonalý.

Vedecky povedané, súcit so sebou samým je definovaný ako schopnosť správať sa k sebe s rovnakou láskavosťou, starostlivosťou a podporou ako k milovanej osobe alebo blízkemu priateľovi, ktorý má problémy. Dobrou správou je, že s trochou uvedomelejšieho cvičenia si každý môže rozvinúť sebasúcit. Ak chcete začať, dajte si povolenie zaobchádzať so sebou s rovnakou starostlivosťou, ako by ste zaobchádzali s milovanou osobou alebo priateľom. Jednoduché potvrdenie, že ste hodní podpory a súcitu, je dôležitým krokom k tomu, ako sa zbaviť zvyku negatívneho sebazaobchádzania. To, že ste pri diéte zjedli dezert, neznamená, že ste porazení alebo odsúdení na neúspech.

Ak si dokážete priznať chybu a namiesto toho, aby ste sa kritizovali, premýšľate o tom, ako by ste sa mohli zlepšiť, ste na dobrej ceste. Mať k sebe súcitný postoj je oveľa produktívnejšia a udržateľnejšia stratégia na dosiahnutie vašich cieľov.

Vyberte si správny cieľ

Nevyberajte si cieľ na základe kritiky. Ak ste od mamy vždy počúvali, že musíte schudnúť, nie je to dobrý dôvod, aby ste si to zvolili ako novoročné predsavzatie.

Namiesto toho si vyberte cieľ, ktorý je pre vás osobne dôležitý, a plne sa sústreďte na toto jedno rozhodnutie.

Vyhnite sa opakovaniu novoročných predsavzatí z minulého roka, ktoré nevyšli. Ak sa už roky snažíte výrazne schudnúť, možno je čas vyskúšať nový prístup. Namiesto toho sa viac sústreďtena pohyb. Zoznamy kladov a záporov môžu byť užitočné aj vtedy, keď sa musíte rozhodnúť medzi dvoma cieľmi.

Stanovte si SMART ciele

Inteligentné ciele sú jedným zo spôsobov, ako splniť svoje novoročné predsavzatia.

SMART znamená:

  • Specific (cieľ musí byť jasne formulovaný)
  • Measurable (cieľ musí byť merateľný)
  • Attainable (cieľ musí stáť za to sa snažiť)
  • Relevant (cieľ musí byť reálne dosiahnuteľný)
  • Time-based (cieľ potrebuje pevný dátum, do kedy ho chcete dosiahnuť)

SMART stratégia vám uľahčí splnenie vašich novoročných predsavzatí, pretože sú podrobné a poskytujú vám kontrolné body úspechu. Dosiahnutie kontrolných bodov vo vašich cieľoch vám môže pomôcť zostať sústredeným a motivovaným.

Tu je niekoľko príkladov:

Zlý: Chcem čítať viac.

Dobrý: Každý týždeň od januára do júla budem navštevovať knižný klub.

Zlý: Chcem schudnúť.

Dobrý: Do apríla chcem vážiť o päť kíl menej.

Nájdite motiváciu

Môže byť ťažké prinútiť sa urobiť niečo, keď jednoducho nemáte motiváciu. A bez ohľadu na to, ako veľmi niečo chceme, niekedy sa nám jednoducho nechce.

Ak je to Váš prípad, je dôležité urobiť krok späť. Tu je niekoľko tipov, ako nájsť svoju motiváciu:

Napíšte, prečo to chcete urobiť


Vaše prečo je váš dôvod, prečo chcete niečo urobiť. Vaše prečo by malo byť niečo, čo je pre Vás hlboké a zmysluplné. Možno budete chcieť schudnúť, aby ste mohli naháňať svoje deti na ihrisku. Alebo sa možno chcete naučiť hrať na nástroj, pretože váš starý otec hral na klavíri a minulý rok zomrel a chcete si ho uctiť a pripomenúť si ho.

Nech je to čokoľvek, držte sa pocitu, ktorý máte, keď si predstavujete, že dosahujete svoj cieľ.

Nájdite si partnera

My ľudia sme sociálne bytosti. Nie sme stvorení na to, aby sme veci robili sami. Najúspešnejší ľudia sú tí, ktorí majú ľudí, ktorí im veria. Nedostatok podpory môže mať negatívny dopad, preto nájdite niekoho, s kým môžete túto cestu začať (s dvoma ľuďmi je to jednoduchšie), alebo sa s nimi aspoň porozprávať o svojom pokroku.

Odstráňte vnútorné bariéry

Mnoho ľudí má obmedzujúce presvedčenia, ktoré im bránia robiť veci. Sú to domnienky o sebe, ktoré sú tak hlboko zakorenené v podvedomí, že sa zdajú byť základnou pravdou vesmíru. Začnite teda pravidelne premýšľať o negatívnych pocitoch a myšlienkach, ktoré máte, a identifikujte svoje vlastné obmedzujúce presvedčenia, aby ste ich mohli prekonať, aby ste si tento rok splnili svoje novoročné predsavzatie.

Dobre plánujte

Väčšina novoročných predsavzatí stroskotá na nedostatočnom plánovaní. Keď máte na mysli cieľ, ktorý chcete dosiahnuť, uistite sa, že máte plán, ktorý vám konkrétne pomôže dosiahnuť tento cieľ. Dobrým nápadom sú podrobné a komplexné plány krok za krokom, ktoré vám umožnia podniknúť inšpiratívne kroky smerom k vašim cieľom. Predovšetkým si nezabudnite zapísať každý jeden krok, bez ohľadu na to, aký je malý. Takže vždy viete, čo robiť ďalej.

Ďalšie dobré nápady

  • Dobre definovaný popis cieľa, ktorý chcete dosiahnuť
  • Ľudia, ktorí môžu pomôcť
  • Dokedy budú tieto úlohy hotové
  • Uveďte zdroje potrebné na dokončenie úloh
  • Definujte opatrenia na vyhodnotenie pokroku
  • Urobte si záložné plány pre prípad, že by vám život skrížil plány.

Uskutočnite svoj plán

Nakoniec musíte ísť dopredu a urobiť to. Nikto to za vás nemôže urobiť, preto za to prevezmite zodpovednosť a každý deň pracujte na krokoch svojho plánu, kým si nebudete môcť odškrtnúť svoje novoročné predsavzatie.