Ako prirodzene posilniť imunitný systém

Ako prirodzene posilniť imunitný systém

Mikroorganizmy a mikróby, od baktérií cez huby až po vírusy, sú nepriatelia, s ktorými náš imunitný systém bojuje každý deň, každú minútu, každú sekundu. Naše telá sú neustále vystavené bombardovaniu týmito organizmami – vzduchom, ktorý dýchame, jedlom alebo malými, neviditeľnými trhlinkami v koži. Náš imunitný systém zabezpečuje, že nám nemôžu ublížiť.

Väčšinou to dobre funguje. Napokon, veľa znesie a má niekoľko ochranných úrovní. Ak sa prekoná prvá úroveň, ktorá pozostáva z kože, slizníc a mihalníc, sú tu ešte fagocyty - bunky, ktoré zabíjajú a zneškodňujú napadajúce patogény. Ak aj tieto zlyhajú, do boja sú poslané lymfocyty.

Bohužiaľ, môže sa stať, že náš imunitný systém nemá svoj najlepší deň. Ak je oslabený, nedokáže zastaviť choroboplodné zárodky a potom dochádza k prepuknutiu chorôb, infekcií a podobne.Náš imunitný systém je zraniteľný najmä na jeseň, keď sa opäť ochladí. Preto by sme sa mali uistiť, že podporujeme a posilňujeme svoju obranyschopnosť už teraz. Pritom pomáhajú práve jednoduché veci.

Dostatočný a zdravý spánok

Kým spíme, naše telo ukladá a produkuje nové T a B bunky. Okrem toho sú fagocyty počas spánku aktívnejšie. Ak naopak spíme príliš málo, množstvo protilátok sa znižuje a uvoľňuje sa viac stresových hormónov. Čím vyššia je hladina kortizolu, tým viac ovplyvňuje fagocyty. Je teda mimoriadne dôležité, aby ste si dopriali dostatok spánku, čo sa týka kvantity aj kvality – pretože len kvalitný spánok je dobrý spánok.

Správna výživa

To, čo jeme, zohráva mimoriadne dôležitú úlohu v našom zdraví – a teda aj v tom, aká silná je naša obranyschopnosť. 70 % obranných buniek tela sa nachádza v črevách. Preto by ste mali dbať na to, aby ste svoju črevnú flóru podporili správnou výživou. Sú na to vhodné napr.

  • srvátka
  • jogurt
  • kefír
  • kyslá kapusta
  • a vláknina.

Zinok je tiež prospešný pre imunitný systém. Ak sa stravujete vegetariánsky alebo vegánsky, mali by ste dbať na dostatočný príjem zinku. Dobrá je samozrejme celkovo zdravá strava s množstvom zeleniny a ovocia, pretože si tým zabezpečíte prísun vitamínov.

Mali by ste byť opatrní s diétami. Tie sú často veľmi jednostranné a tak sa môže rýchlo stať, že oslabia imunitný systém.

Dostatok relaxu a oddychu

Stres a psychická záťaž majú negatívny vplyv na náš imunitný systém. Už malé stresové situácie zvyšujú hladinu kortizolu a tým narúšajú obranyschopnosť. Krátkodobý stres však naše telá zvládajú pomerne dobre. Obzvlášť problematické je, ak trpíte chronickým stresom. Vtedy je imunitný systém uvedený do neustálej pohotovosti, čo sa časom prejaví v čoraz slabšej imunite. Záťaž ako smútok alebo osamelosť ho tiež ovplyvňujú negatívne.

Uistite sa teda, že máte dostatok relaxu. Techniky hlbokej relaxácie môžu byť veľmi nápomocné, nezáleží na tom, či je to autogénny tréning alebo progresívna svalová relaxácia. Pomôcť môže aj joga alebo tai chi, no postačí si pravidelne prečítať dobrú knihu.

Cvičenie

Ľahký vytrvalostný tréning je ideálnym športom na posilnenie prirodzenej obranyschopnosti. Nepreháňajte to však, pretože intenzívna fyzická aktivita opäť oslabuje imunitný systém. Tridsať minút fyzickej aktivity denne v rozsahu aeróbneho pulzu je ideálnych na to, aby sa imunitný systém skutočne rozbehol.

Ako vidíte, posilňovanie vlastnej obranyschopnosti nemusí byť veda. Takto môžete lepšie zvládnuť zimu a budete lepšie chránení pred chrípkou.