Fermentované potraviny - čo to je?

Fermentované potraviny - čo to je?

Fermentované potraviny ľudia vyrábajú a konzumujú už tisíce rokov. Ale čo to presne je?

Čo sú fermentované potraviny?

Fermentácia je termín používaný na opis procesov, pri ktorých dochádza k mikrobiálnej alebo enzymatickej premene organických látok. Táto premena je spôsobená baktériami alebo hubami a vedie takpovediac k zušľachťovaniu rastlinných potravín.

Počas fermentácie sa pH potravín stáva čoraz kyslejším. To znamená, že sa už nekazia tak rýchlo a vydržia dlhšie, pretože baktérie sa už nemôžu množiť.

Termín fermentácia pochádza z latinského slova „fermentatio“, čo v skutočnosti znamená kvasenie.

Aké fermentované potraviny existujú?

Fermentácia zohráva veľmi dôležitú úlohu pri výrobe a najmä konzervácii potravín. Okrem toho sa počas tohto procesu vyvinie veľa dochucovadiel, ako napríklad sójová omáčka. Naopak, triesloviny sa vo fermentovaných nápojoch štiepia, vďaka čomu sú chutnejšie, ako je to napríklad v prípade kávy alebo čaju. K bežným fermentovaným potravinám patria:

  • jogurt
  • kefír
  • kimchi
  • kombucha
  • miso
  • kyslá kapusta
  • sójová omáčka
  • tempeh

Fermentácia zohráva veľkú úlohu aj pri výrobe rôznych alkoholických nápojov ako napr. pivo, víno alebo whisky.

Ako fermentácia mení potraviny?

Ako už bolo spomenuté, fermentácia zušľachťuje jedlo. To neznamená nič iné, ako to, že účinok niektorých obsiahnutých rastlinných zložiek, ako napr. vitamíny alebo minerály sú koncentrované a ich biologická dostupnosť je zvýšená. Naše telo vo všeobecnosti ľahšie absorbuje živiny z fermentovaných potravín.

Vplyv kvasenia je veľmi pozitívny, no fermentované potraviny sa už v dnešnej dobe nejedia príliš často – v porovnaní s dávnejšími časmi, keď sa napr. kyslá kapusta sa často prevážala na lodiach, pretože má vysoký obsah vitamínu C a tak pomáhala predchádzať skorbutu. Dôvod, prečo sa fermentované jedlá už neservírujú tak často: ľudia majú dnes čoraz menej času, pretože svet sa točí čoraz rýchlejšie. Komu sa už chce pripraviť potraviny a čakať týždne či mesiace, kým sa fermentácia skončí?

Nakupujete fermentované potraviny?

Našťastie, fermentované potraviny dnes nájdete prakticky v každom supermarkete. Tu je ale veľmi dôležité preveriť si detaily: musíte si veľmi pozorne prečítať štítok, aby ste zistili, či je potravina skutočne fermentovaná. Mnohé produkty, ktoré sa kedysi vyrábali kvasením, sa dnes jednoducho nakladajú do octu.

Záver

Väčšina fermentovaných potravín predstavuje dôležitú zložku vyváženej a zdravej stravy. (Väčšina preto, že alkoholické nápoje do tejto kategórie nepatria.)

Fermentované potraviny si môžete vyrobiť aj sami, ak na to máte čas a motiváciu. Nie je to nijak zvlášť náročné na prípravu, náročnejšie je práve čakanie.

Predsa to ale teraz netreba preháňať a jesť iba fermentované produkty. Telo potrebuje istý čas, kým fermentované potraviny dobre strávi. Aby ste predišli tráviacim problémom, mali by ste ich konzumovať v rozumných množstvách.