Zvládanie stresu v adventnom období

Zvládanie stresu v adventnom období

Mnoho ľudí trpí zvýšeným stresom najmä v predvianočnom období. Nemali by chýbať darčeky, stretnutie s kolegami z práce na adventných trhoch, návšetvy rodiny a treba všetko naplánovať aj na slávnostnú vianočnú večeru. Samozrejme, treba aj chodiť do práce. Je veľa vecí, ktoré každý rok v decembri zvyšujú hladinu stresu.

Aby ste advent prežili bez väčšieho stresu, ponúkame Vám niekoľko taktík, ktoré Vám účinne pomôžu udržať stres na uzde. Najprv však začnime otázkou, čo to vlastne stres je.

Čo je stres

Stres je definovaný ako stav alebo pocit, ktorý človek zažíva, keď vníma, že naňho kladené nároky presahujú osobné a sociálne zdroje, ktoré môže mobilizovať. Stručne povedané, stres je pocit tlaku, pocit, ktorý máme, keď si myslíme, že sme stratili kontrolu.

Samozrejme, existuje aj inštinktívna stresová reakcia na neočakávané udalosti, ale táto reakcia len zriedka spúšťa najškodlivejšiu formu - chronický stres.

Ako zvládať stres

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa vyrovnať so stresom. Tu však nie je možné dávať všeobecné rady, je dôležité skúšať. Optimálnu metódu zvládania stresu si musí nájsť každý sám, ale vždy závisí od konkrétnej situácie, ktoré opatrenie je účinné.

Prvým krokom pri riešení stresu je uvedomiť si svoje vlastné stresory. Aké veci vo Vás vyvolávajú stres? Aby ste to zistili, je dobré viesť si stresový denník, kde si najskôr zapíšete všetky spúšťače stresu. Ktoré stresory majú najväčší vplyv? Ktoré z nich najviac ovplyvňujú Vašu pohodu?

Keď si tieto veci uvedomíte, môžete začať hľadať spôsoby zvládania stresu. Sú tu rôzne prístupy.

Aktívny prístup

Podľa tohto prstupu je potrebné podniknúť aktívne kroky na zmenu stresových situácií. Môže to byť napríklad lepší časový manažment. Ak ste doteraz nemali vo svojej práci jasné rozdelenie, zoznamy úloh a priorít Vám môžu pomôcť znížiť stres. Človek na prvý pohľad vidí, čo treba urobiť a ktoré veci sú naozaj dôležité. Tým sa znižuje pocit, že to človek nezvládne. Eliminácia multitaskingu tiež pomáha predchádzať stresu. Ak sa plne sústredíte na úlohu, dostanete sa do stavu plynutia a môžete dlhšie produktívne pracovať.

Emocionálny prístup

Tento prístup je užitočný, keď stres pochádza z toho, ako človek vníma situáciu. Tu môže pomôcť meta-perspektíva. Len pozorujete, ktoré myšlienky vznikajú pri premýšľaní o stresovej situácii. Ak Vám napadne nejaká stresujúca myšlienka, vnímate ju tak, že si poviete: „Všimol som si, že mi napadla myšlienka pripraviť vianočnú večeru na rodinnú oslavu.“ Táto formulácia prináša určitú vzdialenosť medzi nami a našimi myšlienkami a umožňuje nám vidieť ich také, aké sú: myšlienky, t. j. veci, ktoré sa objavujú v našej hlave a ktoré tiež opäť miznú.

Tým, že sa vzdialime od stresujúcich myšlienok, majú na nás oveľa menší vplyv. Pomôcť môže aj klasické pozitívne myslenie.

Prístup orientovaný na akceptáciu

Tento prístup je skvelý pre každú situáciu, kde nemáme kontrolu nad výsledkom, t. j., ktorú nemôžeme zmeniť.

Klasickým príkladom je predvianočná dopravná zápcha pri nákupnom centre. Nech sme akokoľvek naštvaní, so situáciou, že sme uviazli v dopravnej zápche, nič nenarobíme. Tu pomáha jednoducho prijať situáciu takú, aká je, nechcieť ju meniť a snažiť sa vyťažiť z nej to najlepšie. Kým ste uviazli v dopravnej zápche, mohli by ste sa napríklad znova zamyslieť nad tým, čo vás robí skutočne šťastnými a či tieto veci robíte v takej miere, ako by ste chceli.

Zhrnutie

Stres zažívame, keď sa cítime ohrození alebo keď si myslíme, že strácame kontrolu, t. j. veríme, že sa nedokážeme vyrovnať so situáciou.

Dôležité je, aby sme stresové situácie, ktoré môžeme zmeniť, posunuli konkrétnymi opatreniami k lepšiemu a upravili vnímanie týchto situácií. Mali by sme sa snažiť prijať všetky situácie, ktoré nemôžeme zmeniť, také aké sú.