5 spôsobov, ako obnoviť zdravie čriev po liečbe antibiotikami

5 spôsobov, ako obnoviť zdravie čriev po liečbe antibiotikami

Antibiotiká sú lieky, ktoré nám lekári často predpisujú, keď sme chorí. Dôvod je jednoduchý: mnohé bakteriálne infekcie sa s nimi dajú dobre liečiť. Nezabíjajú sa len „zlé“ baktérie, ktoré nám spôsobili choroby, ale aj mnohé „dobré“. Ovplyvnené je aj nespočetné množstvo baktérií, ktoré vyčíňajú v našich črevách, posilňujú náš imunitný systém a pomáhajú nám s trávením – najmä ak je už jednostranná alebo nezdravá strava narušená črevná flóra.

Po užívaní antibiotík preto môže nastať množstvo zdravotných následkov od zlého spánku a tráviacich problémov až po oslabený imunitný systém či kožné problémy. Aby sa to v prvom rade nedostalo tak ďaleko alebo tieto problémy rýchlo zmizli, mali by ste venovať pozornosť nasledujúcim piatim bodom, aby ste dostali črevnú flóru späť do rovnováhy:

1. Konzumujte polievky

Vývar z kostí obsahuje množstvo živín vrátane esenciálnych aminokyselín a minerálov. Proteín glutamín je obzvlášť dobrý, pretože štúdie ukázali, že podporuje funkciu gastrointestinálneho traktu.

2. Konzumujte fermentované potraviny

Fermentované potraviny obsahujú rôzne baktérie, ktoré podporujú zdravie čriev. Po antibiotickej liečbe je preto dobré jesť viac fermentovaných potravín. Týmto spôsobom dostanete „dobré“ baktérie späť do čriev. Jedzte teda veľa jogurtov, kefíru, kyslej kapusty, nakladanej zeleniny, miso, tempehu, natto alebo kimchi a pod. Všetky tieto potraviny obsahujú aktívne bakteriálne kultúry, ktoré pomáhajú obnoviť rovnováhu črevnej flóry.

3. Uvoľnite sa

Vaša vlastná nálada a úroveň stresu ovplyvňujú zdravie viac, ako sa všeobecne predpokladá. Ako ukázali štúdie, stres podporuje rast „zlých“ bakteriálnych kmeňov, čo následne znižuje diverzitu mikrobiómu v čreve a má tak negatívny vplyv. Aktívne si zaistite viac relaxu vo svojom každodennom živote. Veľmi nápomocné tu môžu byť aj pravidelné relaxačné cvičenia.

4. Konzumujte viac vlákniny

Probiotické baktérie v tráviacom systéme potrebujú na svoje rozmnožovanie správnu výživu a väčšina z nich sa živí vlákninou. Tie nájdeme v mnohých prirodzených potravinách, ako napr. jablká, artičoky, banány, cesnak, pór, špargľa, celozrnné výrobky alebo cibuľa.

5. Vyskúšajte doplnky stravy

Po liečbe antibiotikami môže chvíľu trvať, kým sa črevná flóra vráti do rovnováhy. Probiotický doplnok stravy, ktorý sa užíva navyše k už opísaným štyrom bodom, môže tento proces urýchliť.