Štíhly vďaka spánku: často prehliadaný faktor!

Štíhly vďaka spánku: často prehliadaný faktor!

Existuje nespočetné množstvo rôznych diét a množstvo vedeckých dôkazov o tom, ako najlepšie schudnúť. Všetci sa však zhodujú v jednom: Ak niekto skonzumuje menej kalórií, ako denne spáli, potom telo upadne do deficitu a začne chudnúť. Samozrejme, existuje aj mnoho ďalších faktorov, ktoré rozhodujú o úspechu či neúspechu diéty.

Jedným z faktorov, ktorému sa doteraz venovala malá pozornosť, je spánok. Nedávne štúdie silne naznačujú, že správne množstvo pravidelného spánku môže byť rozhodujúce.

Nespite málo

Ako dlho by sa malo denne spať, je dnes už dobre známe. Optimálna dĺžka spánku je niekde medzi siedmimi a deviatimi hodinami, čo sa u každého človeka trochu líši. Na druhej strane, ak spíte menej ako sedem hodín, dlhodobé štúdie ukázali, že sa zvyšuje ako náchylnosť na vyššie percento telesného tuku, tak aj riziko vzniku obezity.

To však nie je všetko. Ak pravidelne spíme príliš krátko, dvojnásobne to znižuje efekt diét. Ľudia, ktorí majú redukčnú diétu a zároveň nemajú dostatok spánku, odbúravajú tuk v priemere o viac ako 50 % pomalšie. Zároveň tiež pomalšie budujú svalovú hmotu. Navyše, pocit hladu je vyšší, ak človek spí príliš málo.

Takže ľudia, ktorí spia príliš málo, nielenže pociťujú väčší hlad, ale mení sa aj ich výber jedál. Nedostatok spánku ovplyvňuje mozgový systém odmeňovania, čo znamená, že unavení ľudia majú zvýšenú túžbu po „odmenách“ v podobe nezdravých, najmä sladkých maškŕt.

"To dospím neskôr"

Možno ste už počuli niekoho povedať, že "to dospím neskôr". Bohužiaľ to nie je také jednoduché.

Stručne povedané: táto stratégia nefunguje. Zameškaný spánok nemôžete dohnať, pretože dlhší spánok cez víkend nemôže vykompenzovať negatívne účinky nedostatku spánku počas týždňa. Je to spôsobené aj tým, že hormonálna rovnováha je narušená spánkovou depriváciou. O tom, či sme hladní alebo nie, rozhodujú dva hormóny: leptín a ghrelín. Pri nedostatku spánku klesá hladina leptínu v krvi a naopak stúpa hladina grelínu, čo vedie k zvýšenému pocitu hladu a zvýšenej chuti na maškrty.

Záver

Ak chcete dlhodobo úspešne chudnúť, nie je dôležité len nájsť si správnu diétu, ktorá Vám vyhovuje, je tiež dôležité plnohodnote si oddýchnuť a vyspať sa. Výsledkom je, že nielen stratíte maximum tuku a svalovej hmoty, ale tiež lepšie kontrolujete svoje chute, pretože v prvom rade nie sú také silné.