Šport, ktorý šetrí kĺby

Šport, ktorý šetrí kĺby

Kĺby sú nevyhnutné pre našu pohyblivosť. Ak máme problémy s kĺbmi, naša schopnosť pohybu je veľmi rýchlo obmedzená. Šokové zaťaženie, t. j. náhle, tvrdé, prudké zaťaženie, im naozaj neprospieva. Športová aktivita je však možná aj pri bolestiach kĺbov, ak k nej pristupujete opatrne, urobíte pár úprav a budete to robiť dôsledne.

Správne zaťaženie

Ľudské telo má okolo 140 kĺbov, z ktorých najznámejšie sú lakte, členky, zápästia, bedrá, kolená, ramená alebo chrbtica. Väčšine ľudí fungujú kĺby dobre, kým sa nepoškodia. Najznámejšie ochorenia kĺbov sú reuma a artróza, no preťažovanie nadmerným alebo nesprávnym cvičením môže naše kĺby taktiež poškodiť. Dobrá správa: športovanie je stále možné a dokonca prospešné. Je však potrebné mať na pamäti niekoľko vecí.

Chrupavka: mazivo kĺbov

Kĺbová chrupavka je to, čo nám v prvom rade umožňuje pohyb. Je ako špongia naplnená vodou. Ak je kĺb pod tlakom, tlačí na chrupavku a z nej vyteká tekutina do kĺbovej štrbiny. Týmto spôsobom je kĺb premazaný. Čím dlhšie je však chrupavka v jednej polohe, tým viac je stláčaná a poškodzuje sa.

Čo je zlé pre chrupavku

Naše chrupavky sú naozaj namáhané a dlhodobo sa ničia, ak sú pravidelne vystavované tvrdej, náhlej nárazovej záťaži, ale takisto aj športy, pri ktorých zostáva kĺb príliš dlho v jednej polohe, nie sú optimálne.

Bohužiaľ, samotné kĺby sa nedajú dobre precvičiť. Čo ale určite pomôže, je spevnenie okolitých svalov, pretože to priaznivo pôsobí na kĺb, keďže je odľahčený pevnou svalovou štruktúrou.

Športy šetrné ku kĺbom

Ak už máte kĺby poškodené, mali by ste sa poobzerať po športoch, pri ktorých je len málo stresujúcich pohybov. Najlepším príkladom je plávanie. Nedochádza k tvrdým nárazovým zaťaženiam a naša telesná hmotnosť sa vo vode znižuje, čo ešte viac odľahčuje kĺby. Alternatívou je aqua aerobik. Je vhodný najmä pre ľudí s veľkou nadváhou, pretože odpor vody ho robí namáhavým bez toho, aby príliš zaťažoval kĺby.

Nie vždy to však musí byť vodný šport. Aj na súši je veľa možností, ako trénovať spôsobom šetrným ku kĺbom. Medzi ne patrí napr.:

  • jazdenie na bicykli
  • gymnastika
  • cvičenie s therabandom

Ideálne je dať si problémový kĺb vyšetriť u lekára. Potom si môžete vybrať šport, pri ktorom tento kĺb nie je namáhaný. Nemusí byť dobrý nápad hrať napr. tenis, ak máte bolesti ramena. Lepší by tu bol napríklad beh, čo však neprospieva, ak máte bolesti kolien.

S lekárskou pomocou môžete tiež zistiť, či je za bolesť skutočne zodpovedné poškodenie kĺbov. Bolesť môže spôsobiť aj nesprávna technika alebo nestabilný kĺb.

Upravte šport

Ak existuje len jeden šport, ktorý vo vás vzbudzuje vášeň a rozhodne sa bez neho nechcete zaobísť, napriek bolestiam kĺbov, vždy je tu možnosť šport modifikovať. Namiesto joggingu môžete pri problémoch s kolenami prejsť na chôdzu – alebo môžete zmeniť povrch. Na rozdiel od asfaltovej cesty ponúka poľná cesta alebo lúka odpruženie bez príliš veľkých prekážok (ako je to napríklad v prípade lesa).

Počúvajte svoje telo

Z dlhodobého hľadiska je stále najdôležitejšie počúvať svoje telo. Bolesť je vždy znakom toho, že niečo nie je v poriadku. Možno je vypätie príliš veľké pre našu súčasnú úroveň tréningu alebo ide o zranenie. Je dôležité, aby ste bolestivé kĺby brali vážne a namiesto toho, aby ste ich ignorovali, prestali alebo urobili niečo inak. Ako sa hovorí, dávka robí jed - nakoniec, vždy existuje alternatívne cvičenie, pri ktorom sa bolesť nemusí dostaviť.