Proteíny IronMaxx

Bielkoviny (proteíny) sú základné živiny, ktoré sú tvorené rôznymi aminokyselinami. Okrem tukov a sacharidov sú to najdôležitejšie makroživiny, ktoré ľudské telo môže a malo by každý deň vstrebávať.

Nakupovať podľa kategórií

Proteíny: 10 produktov

Váš výber

Všetky ceny vr. DPH

Proteíny majú v tele hlavnú úlohu. Sú napríklad potrebné na tvorbu protilátok, kostí, chrupaviek, pokožky a vlasov a tiež na dôležité transportné funkcie v krvi. Každý konzumuje veľa bielkovín prostredníctvom svojej každodennej stravy. Najmä športovci majú zvýšenú potrebu bielkovín a majú úžitok z mnohých pozitívnych vlastností. Najmä vlastnosť, že bielkoviny podporujú budovanie a udržiavanie svalov, je pre športovcov a silových športovcov nevyhnutná. Vzhľadom na zvýšenú potrebu bielkovín u silového a súťaživého športovca by sa malo zvážiť ďalšie doplnenie lahodnými proteínovými kokteilmi a tyčinkami, pretože obsah bielkovín často nie je možné pokryť bežným jedlom. Výhodou príjmu proteínu prostredníctvom doplnkov výživy je, že sú dostupné v čistej forme. Telo to môže priamo použiť na podporu budovania a udržiavania svalov.

Najdôležitejšie bielkoviny sú kazeín a srvátka, ktoré sa nachádzajú hlavne v mlieku. Srvátkové proteíny, ktoré sa tiež nazývajú Whey proteíny, sú telom veľmi rýchlo absorbované a spracované. Na rozdiel od srvátkového proteínu obsahuje kazeínový proteín veľmi pomaly stráviteľné proteíny, ktoré sú tiež vynikajúcim zdrojom všetkých esenciálnych aminokyselín. Pre dlhšie obdobia odpočinku (napr. cez noc) sa kazeínový proteín odporúča na vyvážený a nepretržitý príjem bielkovín. Okrem týchto dvoch hlavných typov bielkovín existujú aj proteíny z hovädzieho mäsa, sójové proteíny, ryžové proteíny, vaječné proteíny a viaczložkové proteíny, ktoré kombinujú rôzne proteíny.