Stres: epidémia 21. storočia

Stres: epidémia 21. storočia

Súčasnosť je skutočne pôsobivá. Každý má dnes počítač, ktorý je mnohonásobne výkonnejší ako ten, ktorý priviedol prvých ľudí na Mesiac. Okrem toho existujú vedecké a medicínske objavy a zvyšujúca sa automatizácia, ktorá ľudí čoraz viac odbremeňuje od namáhavej práce.

V tejto zdanlivej idylke však niečo nie je v poriadku. Ako inak by bolo možné, že čoraz viac ľudí má stále viac a viac stresu – takmer neustále?

Nikdy predtým nemali ľudia v západnom svete toľko času a napriek tomu je v súčasnosti neustály stres normou pre veľkú časť populácie.

Stres: je to osobné

Každý na stres reaguje inak, pretože je to veľmi osobná záležitosť. Príznaky stresu sa preto môžu v každom prípade prejaviť inak. Príznaky spadajú do nasledujúcich kategórií:

  • fyzické -> chvenie, napätie
  • psychické -> nesústredenosť, spomalený reakčný čas
  • psychické -> panika, depresia
  • zmena správania -> stravovanie, konzumácia alkoholu, kofeínu

Všetky tieto symptómy sa objavujú od človeka k človeku v rôznej intenzite a kombináciách.

Účinky stresu na telo

Stres v podstate nemusí byť negatívny. Vyzýva nás a zostruje zmysly, ale ak je príliš intenzívny alebo ak trvá príliš dlho, škodí nám.

Stres vzniká, keď náš mozog vníma akékoľvek nebezpečenstvo. Takto uvoľnený kortizol a adrenalín nám zvyšujú krvný tlak, hladinu cukru v krvi a frekvenciu srdca a dýchania. Telo beží na plné obrátky.

Stresory

Stresovú reakciu už nespúšťajú tie isté veci ako kedysi. Predsa len, dnes už takmer neexistujú dravce, s ktorými by sme sa stretli pri love v prírode, ale sú tu iné spúšťače stresu ako napr.:

  • nadmerný hluk
  • nadmerné alebo nedostatočné nároky na pracovisku
  • strach zo zlyhania
  • existenčné obavy
  • finančné problémy
  • ...

Ak to skombinujete s neustálou dostupnosťou a faktom, že väčšina ľudí má na svojom dennom zozname úloh príliš veľa vecí, už Vás neprekvapí, že vzniká chronický stres.

Keďže sa stále menej a menej hýbeme, telo už nemá možnosť odbúravať adrenalín a kortizol. Začarovaný kruh, ktorý zvyšuje riziko rôznych ochorení, od cukrovky až po kardiovaskulárne ochorenia.

Ako sa vysporiadať so stresom

Udržať stres pod kontrolou v skutočnosti nie je také ťažké. Najlepším liekom na stres je relaxácia. Ideálny je dobrý spánok, pretože Vám pomôže dokonale sa uvoľniť. Existuje však mnoho iných vecí, ktoré pomáhajú k relaxácii, či už ide o čítanie dobrej knihy, voľnočasovú aktivitu alebo cvičenie.

V každom prípade je telesné cvičenie vždy prospešné a nielenže znižuje hladinu stresu, ale pomáha aj znižovať zvýšenú pravdepodobnosť ochorenia v dôsledku stresu.

Samozrejme, môžete sa naučiť aj relaxačnú metódu. Či už ide o autogénny tréning, tai chi alebo jogu, všetky tieto metódy sa dajú aktívne využiť na potlačenie prílišného stresu.

Ako teda vidíte, existuje mnoho spôsobov a prostriedkov, ako sa vyrovnať so stresom. Dôležité je len to, aby sme ich zaradili do nášho života.