13 krokov k silnejšej imunite

13 krokov k silnejšej imunite

Zima je už za rohom a je čas vybrať hrubé bundy a kabáty z krabíc. Keďže v chladnom období sa zvyšuje aj šanca, že chytíte chrípku alebo podobnú infekciu či iné vírusové ochorenie, pozrime sa na niekoľko spôsobov, ako môžete prirodzene posilniť svoj imunitný systém.

Jedzte zdravo a vyvážene

Ste to, čo jete. Toto staré príslovie platí pre imunitný systém. Zamerajte sa na zdravú, vyváženú stravu a jedzte všetky druhy potravín, najmä ovocie, zeleninu, orechy, semienka a klíčky. Jedzte ekologické produkty (regionálne a sezónne), ktoré boli starostlivo spracované. Živiny v týchto potravinách budú mať pozitívny vplyv nielen na imunitný systém!

Viac chuti

Pridajte do jedla bylinky a koreniny, pretože je známe, že majú antibakteriálne a antiseptické vlastnosti. Každému jedlu tiež dodajú skvelú chuť! Len štipka tohto a štipka toho a máte jedlo, ktoré posilňuje imunitný systém!

Viac cesnaku

Táto hľuza si zaslúži osobitné miesto na tomto zozname pre svoje antimikrobiálne vlastnosti. Jedenie surového cesnaku je jedným z najsilnejších (a najpálivejších!) spôsobov, ako posilniť svoju obranyschopnosť!

Veľa pite

Voda je najlepší spôsob, ako očistiť telo od všetkých druhov toxínov a zabezpečiť, aby imunitný systém zostal silný.

Menej cukru

Rafinovaný cukor má veľa negatívnych účinkov na naše telo. Tiež to nie je naozaj dobré pre imunitný systém, pretože má tendenciu spôsobiť zápal v tele, ktorý oslabuje imunitný systém. Preto prejdite na prírodné zdroje cukru, ako je ovocie, a obmedzte stolový cukor.

Menej alkoholu

Je známe, že alkohol inhibuje imunitný systém a určite ho nemôžete použiť, ak máte chrípku alebo prechladnutie. V zime teda znížte konzumáciu alkoholu a pite radšej čerstvo vylisovanú ovocnú šťavu, pretože obsahuje veľa vitamínov.

Cvičenie a šport

Fyzická aktivita každého druhu má pozitívny vplyv na imunitný systém. Nemusí to byť v posilňovni, môže to byť obyčajná polhodinová prechádzka každý deň. Každodenné cvičenie znižuje riziko srdcových chorôb, rakoviny, vysokého krvného tlaku, cukrovky a pod.

Doprajte si dostatok spánku

Počas spánku sa posilňuje imunitný systém. Ľudia, ktorí majú nedostatok spánku, sú tiež častejšie chorí. Uistite sa teda, že každú noc spíte približne osem hodín, aby ste sa udržali v kondícii.

Redukujte stres

Snažte sa príliš nestresovať. Dnes je už známy fakt, že stres zvyšuje našu náchylnosť k chorobám a ľudia, ktorí sú viac vystresovaní, častejšie ochorejú. Najlepší spôsob, ako bojovať proti stresu, je vedome si nájsť čas na aktivity, ktoré Vás uvoľnia. Či je to dobrá kniha, joga alebo cvičenie, je len na Vás. Dôležité je len to, aby ste si naozaj našli čas na pravidelné vypnutie.

Správne oblečenie

Uistite sa, že sa v zime obliekate primerane teplote. Často sa zabúda najmä na ruky a tvár, ale aj nohy. Oblečte sa do tepla a zostaňte zdraví. Keď je nám zima, obranný systém tela trpí.

Časté umývanie rúk

Samozrejme, vždy je dobré si pravidelne umývať ruky. Ale najmä v zime, keď je vírusová záťaž vysoká a prechladnutie a chrípka sú v hlavnej sezóne, je dobré si často umývať ruky – mydlom a aspoň 20 sekúnd.

Sociálne kontakty

Keď sa cítime osamelí alebo izolovaní, ovplyvňuje to nielen myseľ, ale tieto pocity môžu dokonca oslabiť aj imunitný systém. Aktívne teda vyhľadávajte sociálne kontakty a trávte čas s rodinou a priateľmi.

Obmedzte problematické látky

Sme obklopení nespočetným množstvom látok, ktoré majú potenciál mať na telo negatívny vplyv. Napr. veľa čistiacich prostriedkov obsahujú zložky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť imunitný systém. Keď je to možné používajte skôr "zelené" prostriedky!

Dúfame, že Vám tieto rady niečo priniesli a prajeme Vám veľa zdravia! :)