Zabráňte ochoreniu protizápalovým korením

Zabráňte ochoreniu protizápalovým korením

Na svete je množstvo korenín a každé chutí svojím vlastným spôsobom. Čo však mnohí nevedia, je, že výhody korenia nekončia len chuťou. Mnohé koreniny pôsobia v organizme silne protizápalovo, čo môže mať z dlhodobého hľadiska pozitívny vplyv na vlastné zdravie. Faktom je, že západná štandardná strava obsahuje veľa potravín, ktoré môžu z dlhodobého hľadiska spôsobiť mikrozápaly v tele. Výsledkom je, že tieto neustále zápaly podporujú rozvoj rôznych chorôb vrátane kardiovaskulárnych, ale so zápalom sa spája aj napr. Alzheimerova choroba a rakovina.

Používajte teda viac tých správnych korenín a urobte si láskavosť nielen po chuťovej, ale aj zdravotnej stránke. Tu je niekoľko korenín, ktoré majú obzvlášť silne protizápalový účinok:

Kurkuma

Korením, ktoré sa vždy spomína pri protizápalových potravinách, je kurkuma. Má mimoriadne protizápalové vlastnosti. Ak nemáte radi jemne horkastú chuť kurkumy, na ktorú si treba trochu zvyknúť, môžete ešte použiť kari. Kurkuma je kľúčovou zložkou väčšiny kari zmesí a keďže ich je tak veľa, určite sa nájde niečo podľa Vašej chuti.

Čierne korenie

Toto klasické korenie je nielen štandardom v každej kuchyni, ale je dobré aj proti zápalom. Je za to zodpovedný piperín, látka, ktorá dodáva pikantnosť. Piperín inhibuje centrálny regulátor zápalu a pôsobí v tráviacom trakte, čo môže priaznivo pôsobiť napríklad aj na syndróm dráždivého čreva.

Dôležité: kurkumu jedzte vždy v spojení s čiernym korením. Piperín zvyšuje rýchlosť vstrebávania kurkumy v črevách, čo výrazne zvyšuje priaznivé účinky kurkumy.

Kajenské korenie

Kajenské korenie nie je nič iné ako sušené a mleté chilli papričky. Látka, ktorá dodáva ich pikantnosť, kapsaicín, je tiež látkou, ktorá pôsobí proti zápalom. Kapsaicín zrejme pôsobí proti zápalom tým, že mení zloženie našich črevných baktérií.

Škorica

Škorica nie je dobrý nápad len na Vianoce! Najlepšia je cejlónská škorica. Je o niečo drahšie ako bežnejšia cassia škorica, ale tá obsahuje veľké množstvo kumarínu. Ide o látku toxickú pre pečeň. Cejlónska škorica naopak obsahuje kumarín len v zanedbateľnom množstve, a preto je považovaná za neškodnú.

Muškátový oriešok

Muškátový oriešok obsahuje látky, ktoré blokujú syntézu oxidu dusnatého v tele, ktorý má bojovať proti zápalom. Ako a prečo to funguje, zatiaľ nie je vedecky objasnené. Pri dochucovaní je dôležité používať muškátový oriešok striedmo, pretože obsahuje aj látky, ktoré spúšťajú halucinácie a pri väčšom množstve môžu byť toxické.

Prajeme Vám veľa skvelých a chutných chvíľ s koreninami zdravými pre Vaše telo! :)