Chudnutie iba športovaním: ako to funguje?

Chudnutie iba športovaním: ako to funguje?

Väčšina ľudí podceňuje úlohu stravy pri chudnutí a preceňuje úlohu cvičenia. Chudnutie bez zmeny stravovania je náročné, pretože potom musíte veľa času investovať do cvičenia. Človek s hmotnosťou 70 kilogramov spáli počas desaťkilometrového behu okolo 700 kalórií.

Problém nie je v tom, že by 700 kalórií bolo málo – ale ako začiatočník musíte cvičiť asopň hodinu denne alebo aj viac. Ak na to nie ste zvyknutí, často je to na začiatku mučenie, čo samozrejme ovplyvňuje Vašu motiváciu a v dôsledku toho aj pravdepodobnosť, že sa týchto plánov budete držať v dlhodobom horizonte.

Navyše, veľa ľudí má tendenciu sa za túto námahu odmeňovať - často formou sladkostí - a potom rýchlo získajú späť kalórie, ktoré práve spálili.

Chudnutie iba športom: v podstate možné

Táto vec je v zásade veľmi jednoduchá. Ak niekto zje menej kalórií, ako spáli, dostane sa do energetického deficitu. To dobre funguje pri fyzickej námahe. Problémom je časové hľadisko. Väčšina ľudí chce čo najviac schudnúť v čo najkratšom čase. Chudnutie je však dlhodobý projekt. Preto je oveľa efektívnejšie robiť malé zmeny, ktoré potom dlhodobo dodržíte – namiesto toho, aby ste tri mesiace športovali do úmoru a potom sa na bežecké topánky ani nepozreli.

Rozhodujúci je životný štýl

Osobný životný štýl je do značnej miery zodpovedný za Vašu váhu. To je dôvod, prečo väčšina ľudí cíti nutkanie okamžite obrátiť celý svoj životný štýl hore nohami. Koniec koncov, je to najúčinnejšie.

Z krátkodobého hľadiska je to, samozrejme, pravda, ale len málokto dokáže udržať takú veľkú zmenu dlhodobo. Skôr či neskôr 98 % ľudí zlyhá. Malé kroky sú oveľa rozumnejšie. Napríklad by ste sa mohli každý deň pustiť do niečoho, čo by Vám pomohlo spláliť ďalších 100 kalórií. Nezáleží na tom, či sa zrieknete auta a pôjdete pešo alebo si na chvíľu pocvičíte na rotopede počas pozerania svojho obľúbeného seriálu. Dôležité je, aby to bolo pre Vás čo najmenej náročné. Má to tú výhodu, že sa nechcete hneď potom odmeniť – napokon to nebolo až také namáhavé. Navyše sa z toho časom vyvinie návyk a v určitom momente to budete robiť automaticky. Práve vtedy urobíte ďalšiu malú zmenu. Či už ide o novú fyzickú aktivitu zabudovanú do každodenného života alebo predĺženie trvania cvičenia, je len na Vás. Využite to, čo Vás baví. Postupom času budete prirodzene viac cvičiť a budete fit. Mimochodom, zmení sa aj váš životný štýl. Možno neschudnete veľa za krátky čas, ale tento prístup vám z dlhodobého hľadiska zabezpečí, že už nebudete mať žiadne problémy s hmotnosťou.

Nezabudnite na prísun energie

Pri cvičení vždy pamätajte na to, že potrebujete dostatok energie. Energetický deficit je dôležitý pri chudnutí, no po cvičení telo potrebuje energiu vo forme sacharidov a bielkovín. Ak tento prísun nie je zabezpečený, telo nedokáže vybudovať žiadnu svalovú hmotu. Bezprostredne po cvičení by ste sa mali zdržať jedenia len v dňoch, keď takmer nešportujete.

Namiesto nárazovej diéty je lepšie robiť dôsledné, malé zmeny, ktorých sa potom budete držať dlhodobo. Chce to poriadnu dávku trpezlivosti, no vyplatí sa to. Takto si môžete cvičenie užiť a odmenou Vám bude plus v kvalite života.